• rozwiń
  • WIG20 2157.62 +0.07%
  • WIG30 2446.94 +0.20%
  • WIG 57048.36 +0.26%
  • sWIG80 11476.26 -0.11%
  • mWIG40 3651.14 +0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:35

Dostosuj

Temat: Chiny. Gospodarka

Putin jedzie do Chin. Ale promocyjnych cen na gaz nie będzie?

Władimir Putin jedzie do Chin Odtwórz: Władimir Putin jedzie do Chin
Foto: Gazprom | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Chiny zapłacą za gaz średnią europejską? | Video: Władimir Putin jedzie do Chin

Ostateczna cena za rosyjski gaz w potencjalnym kontrakcie z Chinami wyniesie 350-380 dolarów za tysiąc metrów sześciennych - informuje w poniedziałek rosyjska gazeta "Izwiestija", powołując się na źródło w Gazpromie. Jutro do Chin jedzie prezydent Władimir Putin.

- Mimo prognoz, że Chiny otrzymają znaczne rabaty, ostateczna cena będzie w okolicach średniej europejskiej. Oznacza to 350-380 dolarów za tysiąc metrów sześciennych - podkreśliło źródło gazety.

Jeden krok

"Izwiestia" pisze, że do domknięcia negocjacji już bardzo blisko. Porozumienie może być osiągnięte jeszcze w poniedziałek. Źródło gazety ujawnia, że do rosyjskiej delegacji do Chin dołączył szef Rosnieftu Igor Sieczin, a jego firma przygotowuje już kontrakty dla Chińczyków.

Szef Rosnieftu jedzie tam, aby omówić możliwość udziału chińskich firm w eksploatacji złóż Rosnieftu - dodaje źródło.

Władimir Putin odwiedzi Chiny we wtorek. Podczas wizyty spodziewane jest wzmocnienie więzi gospodarczych między krajami, w tym w dziedzinie energetyki. Zwrot Rosji w kierunku Chin to wynik ostatniego kryzysu na Ukrainie.

Dwa dni temu szef Gazpromu Aleksiej Miller podkreślił, że od podpisania kontraktu z Chinami dzieli Rosję "tylko jedna cyfra". Miller potwierdził w rozmowie z telewizją Rossija 24, że rozmowy są w końcowej fazie i skupiają się wokół ceny. - Wystarczy tylko umieścić jedną cyfrę i 30-letni kontrakt na dostawę gazu z Syberii Wschodniej do Chin zostanie podpisany - podkreślił.

W marcu 2013 roku Gazprom i chiński CNPC podpisały protokół ustaleń w sprawie dostaw gazu. Według projektu do Chin ma płynąć 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane