• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Pszczoły giną masowo

Foto: sxc.hu Foto: Spada populacja pszczół w Polsce

Ostatniej zimy tylko na Pomorzu wyginęło 30 proc. pszczół. - Jest tragicznie i możemy mówić o masowym ginięciu pszczół i dotyczy to nie tylko Pomorza, ale całego kraju, Europy i świata - alarmuje Grzegorz Stańczyk z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku. Zdaniem pszczelarzy nie ma jednej przyczyny tego zjawiska.

Grzegorz Stańczyk główną przyczyną ginięcia pszczół upatruje w środkach ochrony roślin, a zwłaszcza pestycydach z grupy neonikotynoidów. Wchodzą one w skład popularnych środków owadobójczych stosowanych do zaprawiania nasion (które polega na dodawaniu środków chemicznych chroniących nasiona w okresie kiełkowania przed szkodnikami) oraz do oprysków.

Niefrasobliwość rolników

Stańczyk zwrócił uwagę, że życie pszczołom utrudniają również rolnicy, którzy nie zawsze wiedzą jak prawidłowo wykonywać opryski. - Opryski nie powinny być wykonywane na kwitnące rośliny. - Zawsze mówimy rolnikom, żeby opryski wykonywali w porze popołudniowej, ok. godziny 19, kiedy lot pszczół zamiera - powiedział PAP Stańczyk.

Choroby, uprawy i zima

Kolejna przyczyna spadku populacji pszczół, to tzw. monokultury upraw. - Na Żuławach są uprawy rzepaku o powierzchni 100-200 ha i nic innego wokół nie rośnie, a pszczoły potrzebują bioróżnorodności - tłumaczy Stańczyk. Pszczelarz dodaje że, pszczołom szkodzą też choroby, np. roztocze (pszczela wesz), Varroa destructor. - To osłabiające pszczoły roztocze pojawiło się w Polsce w latach 80-tych. Niedawno zaś pojawiła się nowa odmiana zaraźliwej choroby pszczół, nosemozy, która jest rodzajem biegunki i powoduje ginięcie owadów - powiedział Stańczyk. Pszczołom zaszkodziła też ostatnia zima, wilgotna i deszczowa. - Pszczołom najbardziej szkodzi nie bardzo ostry mróz, ale wilgoć - tłumaczy Stańczyk.

Bez pszczół truskawki brzydkie

- Jeżeli pszczoła nie zapyli truskawki, to owoce są małe i brzydkie. Jeśli nie zapyli rzepaku, to plony tej rośliny spadają o 20-30 proc - alarmuje Stańczyk. Pszczelarz dodaje, że jeśli pszczoły wyginą to może zniknąć trzy czwarte roślinności. - Tyle roślin w naszym klimacie wymaga zapylaczy, a głównym zapylaczem są pszczoły - dodał Stańczyk.

Szkody dla gospodarki narodowej

Spadek liczby pszczół odbija się na gospodarce narodowej. Produkty pszczele stanowią około jednak dziesiątej wartości gospodarki narodowej. - Z powodu ginięcia tych owadów - jak powiedział Stańczyk - Polska traci miliony złotych. W polsce w 2001 roku było 2, 5 mln uli, obecnie szacuje się, że jest ich ok. 0,8-1,2 mln.

km/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane