• rozwiń
  • WIG20 2226.00 -0.43%
  • WIG30 2522.64 -0.37%
  • WIG 58656.19 -0.27%
  • sWIG80 11582.73 +0.09%
  • mWIG40 3734.12 -0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:50

Dostosuj

PSL wystawia Chojnę-Duch do RPP

PSL wystawia Chojnę-Duch do RPP
Foto: TVN24 Foto: Elżbieta Chojna-Duch wejdzie do RPP?

Pojawiają się pierwsze oficjalne potwierdzenia dotyczące kandydatów do nowej RPP. - Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch jest kandydatką PSL do kolejnej Rady Polityki Pieniężnej - poinformowała w środę wicemarszałek Sejmu z ramienia tej partii Ewa Kierzkowska. Prezes NBP i przewodniczący RPP przyjął tą kandydaturę jako dobry znak dla nowej Rady.

O kandydaturze Chojny-Duch do RPP mówiło się już od pewnego czasu. Przedstawiana była jednak dotychczas jako kandydatka koalicji rządzącej PO-PSL.
Według przewodniczącego Rady Sławomira Skrzypka kandydatura wiceminister Chojny-Duch "jest dobrym prognostykiem, co do dalszego składu Rady Polityki Pieniężnej". - Bo właśnie liczę na to, że to merytoryczne decyzje będą podstawą dalszych wyborów - powiedział Skrzypek.

Chojna-Duch była wiceministrem finansów od czerwca 1994 roku do listopada 1995 roku. Ponownie objęła tę funkcję w listopadzie 2007 roku z rekomendacji PSL.

Kto jeszcze do RPP?

Sześcioletnia kadencja obecnej RPP wygasa w styczniu i lutym 2010 roku. Do nowej Rady po trzech kandydatów wskażą: prezydent, Sejm i Senat. Dziesiątym członkiem jest prezes NBP, którego kadencja kończy się za ponad trzy lata.

Kluby parlamentarne mają czas na zgłaszanie kandydatów na trzech członków RPP do 10 grudnia (kolejne posiedzenie Izby - 15-18 grudnia), kilka dni później mija termin na zgłaszanie kandydatur na trzech senackich członków Rady. W ostatniej kolejności swoich trzech kandydatów ma przedstawić prezydent. Lech Kaczyński miałby natomiast zaproponować kogoś z grupy: Zyta Gilowska, Adam Glapiński, Ryszard Bugaj i Wojciech Roszkowski.

Jako kandydatów koalicji wymienia się Andrzeja Bratkowskiego, byłego wiceprezesa NBP, a obecnie doradcę prezesa w Polkomtelu, Jana Krzysztofa Bieleckiego - do stycznia 2010 roku prezesa Pekao SA, Jana Winieckiego - doradcy ekonomicznego WestLB Bank Polska, i Ryszarda Petru - głównego ekonomisty BRE Banku.

Inni kandydaci, wymieniani przez media, to m.in. Andrzej Rzońca, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju fundacji Leszka Balcerowicza; Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów;

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane