• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

PSL przychylniej o podatku liniowym

PSL przychylniej o podatku liniowym
Foto: TVN24 Foto: Marek Sawicki wierzy, że uda znaleźć się porozumienie w sprawie podatków

Platforma i ludowcy mają szansę ustalić wspólną politykę podatkową. Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił w TVN CNBC Biznes, że podoba mu się podejście przyszłego koalicjanta do kwestii podatku liniowego.

Polskie Stronnictwo Ludowe chce w ciągu kilku lat obniżyć podatek od towarów i usług (VAT) z 22 do 17 proc. i wprowadzić nowe rozwiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) - wynika z wypowiedzi posła tej partii Marka Sawickiego w TVN CNBC Biznes.

Jego zdaniem, możliwy jest podatek liniowy z wysoką kwotą wolną i systemem mnożnikowym. - Politycy Platformy Obywatelskiej zapominają, że podatek dochodowy od osób prawnych jest już liniowy, co zostało wprowadzone jeszcze za rządu Belki. Natomiast jeśli chodzi o podatek od osób fizycznych, to koalicja Prawo i Sprawiedliwość, Samoobrona i Liga Rodzin Polskich uchwaliła podatek liniowy od 2009 roku dla 99 proc. podatników, którzy znajdą się w nowej stawce 18 proc. - powiedział Sawicki w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Poseł przypomniał także, że dziś efektywna stawka podatkowa (po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku oraz ulg) dla najniższego progu wynosi 13,5 proc, a po zmianach realna stopa podatkowa wyniosłaby 15,0 proc. Natomiast najbogatsi, mieszczący się dziś w 40-proc. stawce, po wejściu w życie uchwalonych już zmian i tak zyskają na jej obniżeniu do 32 proc. nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie.

- Podatek liniowy więc jest, pytanie tylko, czy PO tak niesprawiedliwy podatek chce zachować czy nie. Sprawa jest otwarta i warto o niej rozmawiać, a na szczęście obie partie są gotowe do takich negocjacji - dodał Sawicki.

Za obniżką VAT

Jednak, według posła PSL, ważniejsze są podatki pośrednie, ponieważ płacą je wszyscy, niezależnie od dochodów. Chodzi zwłaszcza o zbyt wysoki, jego zdaniem, podatek VAT. - Dlatego, jeśli chcemy mówić o polityce prospołecznej, to warto się zastanowić nad tym podatkiem pośrednim. Warto także zastanowić się i dyskutować o niższych podatkach na artykuły żywnościowe i artykuły pierwszej potrzeby - tłumaczy Sawicki.

Według niego, VAT należy obniżyć do 17 proc., małymi kroczkami po 0,5 pkt proc. rocznie począwszy juz od 2008 roku. Natomiast uchwalona przez poprzedni rząd nowelizacja ustaw podatkowych jest dla PSL raczej nie do przyjęcia i w ciągu najbliższego półrocza nowy rząd będzie zastanawiał się, co z tym zrobić.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane