• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

PSL odcina się od budżetowych pomysłów PO

PSL odcina się od budżetowych pomysłów PO
Foto: PAP/Leszek Szymański Foto: W koalicji "trzeszczy"?

PSL praktycznie nie uczestniczyło w czwartkowej debacie budżetowej w Sejmie. Przedstawiciel klubu zabrał głos tylko raz i powiedział zaledwie kilka zdań. - To jest celowe działanie - mówi szef klubu Stronnictwa Stanisław Żelichowski. Ludowcy obawiają się, że projekt budżetu przygotowany przez ministra Rostowskiego jest nierealistyczny. Chlebowski w rozmowie z tvn24.pl nie widzi problemu: projekt ma pełne poparcie wicepremiera Pawlaka

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej ze źródeł zbliżonych do klubu PSL wynika, że ludowcy boją się, iż projekt przyszłorocznego budżetu państwa, zaproponowany przez ministra finansów Jacka Rostowskiego, jest nierealistyczny, bo nie uwzględnia skutków światowego kryzysu.

- Skoro minister daje gwarancje, że główne wskaźniki makroekonomiczne będą takie, jak zaprojektował, czyli inflacja taka jak podał, PKB taki jak podał, to jakie pytania można zadawać? - powiedział szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Nieoficjalnie PAP dowiedziała się, że w klubie ludowców rozważano, czy uczestniczyć w debacie budżetowej, czy też maksymalnie ograniczyć zabieranie głosu, bo - jak tłumaczył jeden z rozmówców PAP - w tej wersji projekt budżetu "jest nie do przyjęcia".

Ostatecznie kierownictwo PSL z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem zdecydowało się na - jak powiedział rozmówca PAP - "wymowne milczenie" podczas zaplanowanej na 10 godzin debaty nad projektem budżetu. W czasie przeznaczonym na wystąpienia w imieniu klubów poseł PSL Andrzej Pałys mówił tylko przez kilkadziesiąt sekund, choć miał dużo więcej czasu.

Miał przykaz żeby się nie rozwodzić

- Wyrażam opinię, aby budżet złożony przez pana Jacka Rostowskiego skierować do prac w komisjach i w Komisji Finansów Publicznych, aby służył społeczeństwu i państwu - powiedział Pałys w trakcie debaty.

- Miał taki przykaz. Jak przeszła wersja, żeby się nie rozwodzić, dostał 30 sekund, a i tak przedłużył czas - żartował jeden z polityków Stronnictwa.

Zdaniem tego polityka projekt przedstawiony przez szefa resortu finansów nie uwzględnia tego, co się dzieje w gospodarce na świecie. - W momencie kiedy ten projekt był przygotowany nikt się nie spodziewał takiego krachu - powiedział. Jego zdaniem należy skorygować wpływy oraz wzrost PKB i zmniejszyć niektóre wydatki. - W tej wersji trudno przyjąć ten budżet - oświadczył.

Szef klubu PSL zapowiada jednak, że jego ugrupowanie będzie popierało projekt budżetu w Sejmie, jednak na odpowiedzialność ministra finansów. "Jeżeli się pomylił, to on za to powinien odpowiadać" - powiedział.

Żelichowski zaznaczył, że eksperci, z którymi współpracuje Stronnictwo, są zdania, że prognozowany wzrost PKB będzie trudny, ale możliwy do osiągnięcia, mają natomiast wątpliwości co do utrzymania projektowanej inflacji.

Rząd przewiduje, że inflacja w 2009 r. ukształtuje się na poziomie 2,9 proc., a PKB wyniesie 4,8 proc. Deficyt budżetu państwa ma wynieść 18,2 mld zł.

"Chcemy żeby był ktoś odpowiedzialny za ten budżet"

Żelichowski uważa, że zadawanie pytań trakcie debaty budżetowej w lokalnych sprawach mija się z celem, bo nic w projekcie budżetu nie da się zmienić w stosunku do wersji zaproponowanej przez Rostowskiego. - Jeżeli zmienimy, to nie będzie odpowiedzialnego za budżet, a chcemy, żeby był odpowiedzialny - podkreślił.

- Wiem, że politykom płacą za zabieranie głosu, ale skoro nie ma żadnej możliwości manewru, to jest to tylko strzępienie buzi - oświadczył szef klubu PSL.

Inny polityk PSL powiedział PAP, że Stronnictwo spodziewa się, że Rostowski trochę "urealni" budżet składając podczas prac w Sejmie autopoprawkę. - Nikt już dzisiaj nie powie, mam nadzieję, że również i koledzy z Platformy nie powiedzą, że nie mamy się czego obawiać, bo już pewne symptomy kryzysu są, chociaż nie będą odczuwalne w takiej skali jak na zachodzie - zaznaczył rozmówca PAP.

Chlebowski: Nie ma mowy o jakimkolwiek bojkocie

Tymczasem szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski, problemu nie dostrzega. - Projekt budżetu został przyjęty przez rząd i ma pełne poparcie wicepremiera Pawlaka - powiedział w rozmowie z tvn24.pl.

Brak aktywności PSL podczas debaty tłumaczy tak: - To jest debata polityczna, a prawdziwe prace trwają w komisji finansów. Nie ma mowy o konflikcie i jakimkolwiek bojkocie projektu budżetowego ze strony PSL.


Projekt budżetu zakłada, że przyszłoroczne dochody wyniosą 303,5 mld zł, a wydatki ok. 321,7 mld, przy deficycie 18,2 mld zł.

bgr//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane