• rozwiń
  • WIG20 2232.77 -0.05%
  • WIG30 2530.67 -0.03%
  • WIG 58813.14 +0.10%
  • sWIG80 11604.79 +0.29%
  • mWIG40 3750.86 +0.11%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:44

Dostosuj

Przywódcy koordynują antykryzysowe działania

Premier W. Brytanii Gordon Brown i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali w Londynie o reformie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, regulacji rynków finansowych oraz ustabilizowaniu gospodarek krajów Europy Środkowej i Wschodniej – donoszą brytyjskie media.

Brown wskazał, iż rozwiązanie obecnego kryzysu na globalnych rynkach finansowych wymaga globalnego podejścia i zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, by kryzys nie rozprzestrzenił się na nowe kraje, zwłaszcza na tzw. wschodzące rynki europejskie.

- Brytyjczycy i Niemcy chcą mieć pewność, że ich rządy robią, co mogą, by przeprowadzić gospodarstwa domowe i firmy przez trudny okres. Jesteśmy zdecydowani kontynuować dotychczasową współpracę brytyjsko-niemiecką dla osiągnięcia tego celu – powiedział po rozmowach Brown.

Angela Merkel chce, by nowy globalny system finansowy został opracowany przed końcem 2009 r. Gordon Brown sugerował wcześniej, że obecny system oparty na tzw. porozumieniach z Bretton Woods wymaga zmian.

Spotkanie Brown-Merkel nastąpiło na tydzień przed brukselskim szczytem UE 7 listopada, który ma przygotować unijne stanowisko na nadzwyczajny szczyt G20 (World Finance Summit) 15 listopada w Waszyngtonie. Nowy światowy system finansowy będzie najważniejszym tematem obrad szczytu w USA.

(G20 obejmuje główne gospodarki rozwinięte i wschodzące. W 1944 roku w Bretton Woods w USA ustalono powojenny międzynarodowy system walutowy).

Konsultacje na szczycie

We wtorek Brown spotkał się w Paryżu z prezydentem Nicolasem Sarkozym. Wielka Brytania, Niemcy i Francja prowadzą ze sobą ścisłe konsultacje dla wypracowania wspólnego podejścia wobec obecnego kryzysu finansowego i sposobów przezwyciężenia go.

Niemcy opowiadają się za przyznaniem większej kontrolnej i nadzorczej roli MFW, zmianą zasad rachunkowości dla wyeliminowania praktyk usuwania przez firmy ryzyka z ich finansowych zestawień i rozliczeń oraz reformą agencji ratingowych zajmujących się wyceną ryzyka w gospodarce i pełniących rolę systemu wczesnego ostrzegania.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane