• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przyszły rok będzie tani

Przyszły rok będzie tani
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Eksperci prognozują niskie ceny w przyszłym roku

- W połowie 2010 roku tempo wzrostu cen może spaść nawet poniżej 1 proc. - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej już dostrzega hamowanie tempa wzrostu cen. Eksperci ostrzegają jednak, że z inflacją jako skutkiem kryzysu i tak przyjdzie nam się zmierzyć.

- Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych spada siódmy miesiąc z rzędu. Zdecydowana większość składowych wskaźnika działa w kierunku ograniczenia tempa wzrostu cen. Tym samym w przyszłym roku można spodziewać się znacznego spadku inflacji. W połowie 2010 roku tempo wzrostu cen może spaść nawet poniżej 1 proc. - podał BIEC w najnowszym raporcie.

Zdaniem Andrzeja Kowalskiego z IERiGŻ to hamowanie widać najlepiej właśnie w okresie przedświątecznym.
- Pamiętamy sprzed paru lat, że przed świętami (rosły ceny). Natomiast teraz od 2-3, może od 4 lat występuje odwrotna tendencja - handel przygotowuje się do świąt chyba już od października, zapasy są spore, ceny nie rosną, a nawet spadają - mówił w TVN CNBC Biznes.

Kiedyś musi wzrosnąć?

Ekonomiści z BIEC ostrzegają jednak, że tendencja ta może jednak szybko ulec odwróceniu, jeśli w otoczeniu światowym pojawi się presja inflacyjna związana z fazą ożywienia gospodarczego, której zazwyczaj towarzyszy wzrost cen surowców oraz wzrost stóp procentowych. Duży wpływ na to będą miały także pieniądze sztucznie wpompowane w gospodarkę światową w ramach pakietów stymulacyjnych i zadłużanie się przy tym państw.

Zdaniem BIEC, w kierunku potencjalnego nasilenia presji inflacyjnej działa obecnie jedynie narastające zadłużenie Skarbu Państwa.
- Czynnik ten jednak nie będzie źródłem wzrostu cen konsumpcyjnych w krótkim okresie. Jego działanie jest bowiem znacznie opóźnione i znajduje swe odbicie w poziomie inflacji zazwyczaj z około dwuletnim opóźnieniem - czytamy w komunikacie BIEC.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane