• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Przyszłość to sieć. A Google tam będzie"

"Przyszłość to sieć. A Google tam będzie"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Google patrzy w przyszłość

- Misją Google zawsze było pomagać użytkownikom w znalezieniu potrzebnych informacji - mówi w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Sundar Pichai, wiceprezes ds. zarządzania produktami Google. Jako przyszłość informatyki wskazuje na wszechobecny internet. - Gdziekolwiek na świecie się nie znajdziemy, z jakiegokolwiek komputera nie skorzystamy, Google tam będzie - mówi.

Sundar Pichai stwierdza, że decyzja o stworzeniu Chrome - własnego systemu operacyjnego dla komputerów - to odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed firmą w nadchodzących czasach.

- Budowa systemu operacyjnego nie jest łatwa. To naprawdę ciężka praca. Ale jest to wartościowa praca. Systemy operacyjne to przecież podstawa wszystkich narzędzi do wyszukiwania informacji w internecie. Wierzymy, że możemy zwiększyć komfort poruszania się w sieci, unowocześniając podstawy - czyli system operacyjny - ocenia wiceprezes.

- Nasza strategia polega na umożliwieniu szerszego korzystania z naszej wyszukiwarki. Jeśli ulepszymy systemy operacyjne, podniesiemy też wygodę korzystania z internetu, zachęcając ludzi do częstszego wykorzystywania sieci - dodał.

Więcej, lepiej - i za darmo?

Wiceszef Google dał też do zrozumienia, że koncern - w odróżnieniu od wielu innych firm - zmierza w stronę rozwoju darmowych usług. I w tym upatruje przyszłość informatyki i internetu. - Proszę zwrócić uwagę na nasze najnowsze produkty, jak przeglądarka Chrome - to darmowe projekty open source. Każdy może wykorzystać nasz kod i zbudować na jego bazie coś nowego, nawet konkurencja. Takie rozwiązanie pozwala na wprowadzenie wielu innowacji, a ponieważ jest darmowe, myślę że pomoże uniknąć wszelkich konfliktów [z konkurencją - red.] - mówił Pichai.

Podkreślił jednak, że wyszukiwanie informacji wciąż pozostanie głównym obiektem zainteresowania Google'a, bo przynosi firmie najwięcej zysków.

W sieci przyszłości

Pytany jakie wydarzenia i procesy w sektorze informatycznym oraz w sferze internetu okażą się najważniejsze, i najbardziej znaczące w najbliższej przyszłości, odpowiada: - Wydaje mi się, że będzie to przeniesienie lokalnych usług i funkcji oprogramowania do sieci. Wszystkie rzeczy, które robimy dziś lokalnie, za pomocą własnych komputerów, już niedługo będziemy mogli robić w sieci. Część z nich możemy robić juz dziś, jednak przed technologiami internetowymi jeszcze długa droga - stwierdził w rozmowie z dziennikarzem TVN CNBC Biznes.

- Jeśli tylko będziemy mieli dostęp do internetu, będziemy mieli dostęp do wszystkich swoich danych czy projektów - a to wszystko w oknie przeglądarki internetowej. Gdziekolwiek na świecie się nie znajdziemy, z jakiegokolwiek komputera nie skorzystamy, Google tam będzie - dodał.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane