• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przyszli rodzice coraz częściej płacą za brak kolejek, spokój i wybranego ginekologa

Przyszli rodzice coraz częściej płacą za brak kolejek, spokój i wybranego ginekologa
Foto: tvn24 Foto: Przyszli rodzice płacą za brak kolejek, spokój i gwarantowany poród u wybranego ginekologa

Niemal połowa ciąż w Polsce prowadzona jest w prywatnych gabinetach, wynika z szacunkowych danych zebranych przez Instytut Matki i Dziecka, na które powołuje się wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Przyszli rodzice płacą za brak kolejek, spokój i gwarantowany poród u wybranego ginekologa. Z ostrożnych szacunków wynika, że rynek prywatnych wizyt wart jest 167 mln zł rocznie. Spotkanie z ginekologiem kosztuje od 100 do 280 zł.

Za duże kolejki

Odległe terminy wizyt to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których kobiety decydują się na prywatną opiekę medyczną w czasie ciąży. Zwłaszcza, że pierwsza wizyta u ginekologa musi odbyć się najpóźniej w 10. tygodniu – inaczej nie ma szans na to, by po narodzinach otrzymać becikowe.

Najtrudniej dostać się do znanych medyków. – Lekarze "z marką" przyjmują głównie odpłatnie - potwierdza Leokadia Jędrzejewska, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Przykłady: ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego z podkarpackiej placówki pracuje oprócz tego w trzech innych gabinetach prywatnych. Dyrektor znanego szpitala za dodatkową opłatą przyjmuje w trzech poradniach. Jednocześnie nie sposób zapisać się do niego "publicznie" – ciąży nie prowadzi nawet we własnej placówce, choć oczywiście porody tam przyjmuje.

Jędrzejewska przekonuje, że prywatnie nie znaczy lepiej. - Z analiz, które prowadzimy, wynika, że często ginekolodzy, którzy przyjmują odpłatnie, nie przygotowują planów porodu ani planu opieki prenatalnej. A powinni. Nie prowadzą też odpowiedniej edukacji związanej z przygotowaniem do porodu - mówi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane