• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przyspieszają z odwoływaniem Farfała

Przyspieszają z odwoływaniem Farfała
Foto: PAP Foto: To już ostatnie dni rządów Piotra Farfała w Telewizji Polskiej?

Rada Nadzorcza TVP przyspiesza swoje posiedzenie - i głosowanie nad odwołaniem p.o. prezesa spółki. Tymczasem minister skarbu odpowiada na apel o spotkanie z Radą: minister spotka się, jeśli rada wcześniej odtajni wyniki audytu spółki - zapowiada rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór.

- Minister chętnie spotkałby się z rada nadzorczą, ale oczekujemy, że przed takim spotkaniem odtajni ona przeprowadzone w spółce audyty - powiedział Wewiór.

Jak dodał, bez tego trudno byłoby rozmawiać o sytuacji w TVP. - Jeśli chcemy rozmawiać o sytuacji w spółce, musi być ku temu podstawa i spełnione oczekiwania, które minister wielokrotnie kierował już pod adresem poprzedniej rady nadzorczej - powiedział rzecznik MSP.

Przecież nie mamy dostępu do żadnych akt...

- Jakie audyty my możemy odtajnić, skoro nie mamy nie tylko dostępu do audytów, ale nawet do budynku telewizji - odpowiada przewodniczący RN TVP Bogusław Szwedo. Jak dodaje, audyty zdeponowane są w kancelarii tajnej TVP, gdzie wchodzi się bez kartki, długopisu i przegląda je pod okiem pracownika kancelarii.

Nowowybrany szef rady zaznaczył jednak, że nie może wypowiadać się na ten temat w imieniu całej RN TVP i jeśli minister formalnie zgłosi wniosek o odtajnienie audytów, rada rozstrzygnie tę sprawę w głosowaniu.

Rada Farfała chce pozbyć się jak najszybciej

Tymczasem Rada Nadzorcza przełożyła swe posiedzenie na najbliższą sobotę - i wtedy zamierza głosować w sprawie odwołania p.o. prezesa TVP Piotra Farfała. Pierwotnie posiedzenie zapowiedziano na czwartek.

Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP Bogusław Szwedo wyjaśnił, że RadA zbiera się już w sobotę, ponieważ w czwartek Sąd Okręgowy oddalił wniosek TVP o wstrzymanie wykonalności uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o powołaniu ośmiu członków Rady Nadzorczej TVP.

O sobotnim posiedzeniu poinformowani zostali wszyscy członkowie RN TVP. Reprezentant ministra skarbu prof. Ewa Nowińska, która nie uczestniczyła w pierwszym posiedzeniu RN TVP w środę powiedziała teraz, że "na razie nie widzi powodów, by nie uczestniczyć w sobotnim posiedzeniu". - Myślę, że będę obecna, mam jeszcze trochę czasu, by wsiąść do pociągu do Warszawy - stwierdziła.

Prof. Nowińska dodała jednak, że zaskakujący jest dla niej "nagły tryb" zebrania się rady, skoro wcześniej posiedzenie zaplanowano z regulaminowym, siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Raport na życzenie min. Grada

Audyty, o odtajnienie których bezskutecznie apeluje ministerstwo skarbu, przeprowadzono w TVP w 2008 r., na zlecenie resortu. Minister skarbu chciał wówczas zbadać m.in. finansowanie programów rozrywkowych "Przebojowa Noc" i "Gwiazdy tańczą na lodzie" oraz stan zaawansowania prac nad ówczesnym, wspólnym projektem TVP, Polskiego Radia oraz Polkomtel S.A. w sprawie budowy naziemnej telewizji cyfrowej.

Raport z audytu od początku pozostaje tajny, a przecieki z dokumentu publikowały media. Wynikało z nich m.in., że "telewizja dopłaca do każdego programu komercyjnego aż 15 proc. z abonamentu", podczas gdy powinny być z niego finansowane tylko programy misyjne. Według mediów kontrolerzy zarzucili też TVP, że w spółce nie ma przepisów dotyczących przyznawania tak zwanych klauzul zakazu pracy u konkurencji, a odszkodowania dla zwalnianych gwiazd są przyznawane uznaniowo przez zarząd TVP.

Poprzednia Rada Nadzorcza TVP argumentowała, że odtajnienie audytu "zaszkodziłoby interesom biznesowym spółki".

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane