• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przypominamy: banki blokują karty

Przypominamy: banki blokują karty
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Masz karty kredytowe i płatnicze - sprawdź ostatnie operacje

W poniedziałek w mediach pojawiły się informacje, że niektóre banki blokują karty kredytowe. O tym, że właściciele kart kredytowych i płatniczych m.in. Multibanku, Pekao SA i PKO BP powinni sprawdzić swoje ostatnie operacje ostrzegaliśmy już 13 października. Powód? Część kart mogła zostać zeskanowana za granicą, a złodzieje mogli wypłacać z nich znaczne sumy pieniędzy. Przypominamy materiał TVN CNBC Biznes.

O problemach z kartami kredytowymi klienci polskich banków dowiadywali się najczęściej podczas weekedowych (10-11 października) zakupów, gdy systemy bankowe odmawiały ich autoryzacji. Jak się okazało, karty zostały zablokowane, a klienci poproszeni o pilny kontakt z bankiem.

Blokada kart była efektem ostrzeżenia, jakie banki otrzymały od organizacji wydającej karty, o możliwości wypływu danych klientów. Osobom, których karty zablokowano, natychmiast wydano bezpłatnie nowe.

Jak poinformował PKO BP, niedawno zaobserwowano w tym banku wzrost ilości nieuprawnionych operacji dokonywanych za pomocą kart płatniczych, w tym prestiżowych kart kredytowych.

Jak to możliwe?

Jak się okazało, powodem nieuprawnionych operacji był wyciek danych u dużego hiszpańskiego agenta rozliczeniowego. Wyciek dotyczył okresu między styczniem a wrześniem br. Problem dotyczy określonego regionu w Hiszpanii, gdzie używano różnych kart różnych wystawców.

Jednak banki uspokajają. Pekao SA zapewnia, że do tej pory nikt nie stracił ani złotówki, a blokady kart miały charakter wyłącznie prewencyjny.

mon/sk/iga/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane