• rozwiń

Przynajmniej miesiąc tylko dla ojca i dziecka

Przynajmniej miesiąc tylko dla ojca i dziecka
Foto: sxc.hu/marganz Foto: Unia chce urlopu wychowawczego tylko dla ojców

- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, by polscy ojcowie mieli miesiąc urlopu wychowawczego przysługującego tylko im - informuje "Rzeczpospolita". Zmian w tej kwestii wymaga od nas unijne prawo. Obecnie w Polsce z 36 miesięcy urlopu wychowawczego korzysta głównie matka.

W Komisji Trójstronnej (KT) trwają rozmowy rządu m.in. ze związkami zawodowymi i pracodawcami w sprawie wprowadzenia do polskiego prawa unijnych przepisów, które nakazują państwom UE wprowadzić rozwiązania zachęcające ojców do wykorzystywania urlopu wychowawczego. Mamy na to czas do 8 marca 2012 roku.

Różnica zdań

W Polsce nie jest z tym najlepiej i żeby temu zaradzić, resort pracy uważa, że z jednego miesiąca takiego urlopu powinien korzystać tylko ojciec. KT rozważa dwa rozwiązania: "ojcowski miesiąc" powinien być wygospodarowany z obecnego 36-miesięcznego urlopu wychowawczego albo trzeba do tych trzech lat dołożyć miesiąc urlopu dla ojca.

Związki zawodowe nie godzą się na cięcia obecnego wymiaru urlopu.
– Trzeba przyznać dodatkowy miesiąc urlopu tylko ojcu – mówi "Rz" Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Z kolei pracodawcy i rząd nie chcą dokładać kolejnych tygodni przeznaczanych na opiekę nad dzieckiem.
- Wystarczy w ramach dzisiejszych okresów urlopu wychowawczego wygospodarować urlop, z którego mógłby skorzystać tylko ojciec – uważa Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane