• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przymusowe lądowanie Alitalii?

Przymusowe lądowanie Alitalii?
Foto: EPA Foto: Czy rozmowy zakończą się znakiem STOPu dla i tak zwalniającej już spółki?

Od piątkowego poranka we Włoszech trwają rozmowy ostatniej szansy w sprawie Alitalii, zdecydować mają o przyszłości tych linii lotniczych.

Coraz większa nerwowość i rosnący pesymizm towarzyszą trwającym już od czwartku w Rzymie rozmowom, określanym jako negocjacje ostatniej szansy, na temat przyszłości linii lotniczych Alitalia. Prowadzą je przedstawiciele rządu Silvio Berlusconiego i reprezentanci potencjalnych włoskich inwestorów, zainteresowanych ratowaniem upadającej firmy, z przedstawicielami dziewięciu związków zawodowych. W piątek rano przed kolejną fazą rozmów minister pracy Maurizio Sacconi przyznał, że obawia się "najgorszego", czyli ich fiaska. Według planów "nowa Alitalia", uratowana przez grupę wyłącznie włoskich inwestorów miałaby zacząć działać od 1 listopada.

Tysiąc pilotów do zwolnienia?

Strona rządowa postawiła związkowcom wyraźny warunek: rozmowy na temat planu ratunkowego muszą zakończyć się w piątek. Tymczasem związki zawodowe nie akceptują planów zwolnień pracowników.

Po nocnej rundzie negocjacji działacze przekazali włoskim mediom nieoficjalne informacje, że planuje się likwidację pięciu tysięcy miejsc pracy, w tym zwolnienie aż tysiąca pilotów. Wiadomości te wywołały niepokoje wśród pracowników linii, których spontaniczne, zorganizowane bez żadnych zapowiedzi protesty na rzymskim lotnisku Fiumicino doprowadziły w czwartek do odwołania ponad 30 lotów Alitalii na trasach krajowych i europejskich, a także do znacznych opóźnień.

Papieskie błogosławieństwo

Nadzwyczajny, mianowany przez rząd komisarz Alitalii Augusto Fantozzi, który w piątek żegnał na Fiumicino papieża Benedykta XVI odlatującego do Francji powiedział, że usłyszał od niego: "modlę się za was".

kap/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane