• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przyjęcie euro "korzystne, albo ryzykowne"

Przyjęcie euro "korzystne, albo ryzykowne"
Foto: sxc.hu Foto: Ministerswo finansów o przyjęciu przez Polskę euro

Doświadczenia z okresu kryzysu w strefie euro pokazały, że przyjęcie przez Polskę euro może być bardzo korzystne, albo bardzo ryzykowne - wskazał resort finansów w publikacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej.

- Kryzys w strefie euro należy postrzegać jako kumulację różnych typów kryzysu, zarówno po stronie trudności poszczególnych jej państw członkowskich (np. recesje i kryzysy zadłużenia od 2009 r.), jak i instytucji unii walutowej (np. rola EBC i funduszy ratunkowych) - napisano w odpowiedziach MF na najczęściej zadawane pytania na temat euro.

Według MF kryzys pozwolił na lepsze zrozumienie mechanizmów funkcjonowania unii walutowej oraz zainicjował znaczące reformy zarządzania gospodarczego w Europie.

Niezbędna rewizja

- W ich efekcie wyłania się "nowa" strefa euro, a dotychczasowe szacunki związane z korzyściami i kosztami wprowadzenia wspólnej waluty muszą niekiedy zostać poddane rewizji - poinformowano. Wskazano, że chodzi zarówno o rewizję "w dół", jak i "w górę".

Zdaniem resortu finansów doświadczenia z okresu kryzysu strefy euro pokazały, że przyjęcie euro może być "bardzo korzystne albo bardzo ryzykowne".

Przystąpienie do paktu fiskalnego, którego utworzenie uzgodniono w grudniu 2011 r., na prawach członka strefy euro spowoduje dalsze rozszerzenie wpływów Polski w Unii Europejskiej. Kierunki reform zarządzania fiskalnego w UE od 2010 r. pokazują, że przyjęcie wspólnej waluty będzie niezbędne dla uzyskania silnej pozycji politycznej Polski w ramach UE

Ministerstwo finansów

- Decyduje o tym odpowiednie przygotowanie i sposób prowadzenia polityki gospodarczej w kraju. W "nowym" bilansie korzyści i kosztów z wprowadzenia euro trudno w zasadzie mówić o automatycznych korzyściach i dotkliwych kosztach, a ich miejsce zajmują szanse i zagrożenia" - wskazano.

Nie bez znaczenia podpisanie paktu fiskalnego

Jako argument za rewizją "w dół" wskazano m.in., że przyjęcie euro będzie się wiązało z nałożeniem dodatkowych restrykcji na politykę fiskalną w porównaniu z okresem sprzed kryzysu.

Z kolei za rewizją "w górę" przemawia np. wzrost skali niemierzalnych korzyści politycznych z przystąpienia Polski do strefy euro.

- Przystąpienie do paktu fiskalnego, którego utworzenie uzgodniono w grudniu 2011 r., na prawach członka strefy euro spowoduje dalsze rozszerzenie wpływów Polski w Unii Europejskiej. Kierunki reform zarządzania fiskalnego w UE od 2010 r. pokazują, że przyjęcie wspólnej waluty będzie niezbędne dla uzyskania silnej pozycji politycznej Polski w ramach UE - napisano.

ab/ ola

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane