• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

"Przyjazne państwo" skosi nieprzyjazne przepisy?

"Przyjazne państwo" skosi nieprzyjazne przepisy?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Janusz Palikot gotowy do walki z gospodarczymi bublami prawnymi

Sejm wybrał skład sejmowej komisji „Przyjazne państwo”. Zajmie się ona zmianami w prawie, które ułatwią prowadzenie biznesu w Polsce. Czarna lista barier rozwoju firm zawiera już 170 pozycji. Janusz Palikot, który będzie przewodzić jej pracom, już wie, co pójdzie na pierwszy ogień.

Poseł Palikot obiecuje wsłuchiwać się w głos najlepszych, jak mówi, ekspertów: samych przedsiębiorców. W związku z tym powinna być mu pomocna lista barier utrudniających życie firmom, przedstawiona w czwartek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Obejmuje ona m.in. prawo podatkowe, prawo pracy, proces budowlany czy kwestie ochrony środowiska. Lista powstała na podstawie realnych doświadczeń właścicieli firm.

- Premier wiąże z tą komisją duże nadzieje. Barier jest naprawdę dużo, a ich lista do tej pory, niestety, ale się wydłużała zamiast maleć. My chcemy to zmienić, a żeby działać skuteczniej uruchomimy niedługo stronę internetową, na której będzie można zgłaszać sugestię niepotrzebnych, a nawet wręcz szkodliwych przepisów - mówił w TVN CNBC Biznes Andrzej Palikot.

Biznes czeka z nadzieją

- Dotychczas jednak ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej nie szło rządzącym najlepiej. W ciągu ostatniego roku zniesiono bardzo mało barier, a za to powstały nowe – podkreśla Jeremi Mordasewicz z Lewiatana.

Te nowe to m.in. ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, do której brakuje rozporządzeń wykonawczych. Skutek jest taki, że aktualnie nie można oddawać do użytku i budować nie tylko dużych sklepów, ale także budynków mieszkalnych, w których partery zajmują obiekty wielkopowierzchniowe.

Ogromnym kłopotem dla firm okazało się też zamieszanie wokół regulacji cen energii. Sprzeczne decyzje regulatora w tej sprawie spowodowały, że wciąż nie wiadomo, jak będzie funkcjonował rynek w 2008 roku, a firmy z branży energetycznej nie mogą uzyskać kredytów ani zaplanować strategii rozwoju.

– Każda firma wcześniej czy później natrafia na większość z problemów opisanych w zestawieniu – uważa Krystyna Foltyn, współwłaścicielka spółki Leo, produkującej profesjonalne kosmetyki do włosów.

By żyło się lepiej...

W raporcie przygotowanym przez Bank Światowy zatytułowanym „Doing Business” Polska zajmuje 74. miejsce i w porównaniu z rokiem 2007 spadła o sześć miejsc. Prawie we wszystkich aspektach prowadzenia biznesu w Polsce punktacja naszego kraju spadła. Okazuje się, że największe bariery biurokratyczne czyhają na przedsiębiorców przy zatrudnianiu pracowników oraz samym zakładaniu działalności gospodarczej. Łatwiej jest natomiast dochodzić należności i rejestrować nieruchomości.


mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane