• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Przyczyny wycieku ropy na Wiśle - w lipcu

Przyczyny wycieku ropy na Wiśle - w lipcu
Foto: TVN24 Foto: Plama na rzece ciągnęła się przez 30 km

W lipcu ma być gotowy końcowy raport o przyczynach, przebiegu i skutkach awarii rurociągu, z którego w grudniu 2007 r paliwo wyciekło do Wisły. Komisja powołana w PERN "Przyjaźń" pracuje od 4 miesięcy, wciąż jednak nie ustaliła "ostatecznych i jednoznacznych" wniosków.

W ramach jej prac wykonano m.in. badania podwodne, badania echosondą i odwierty geologiczne. Zbadano także rurociąg od wewnątrz i przeprowadzono badania materiałowe. Wykonano też rozmaite symulacje działania automatyki. Wszystko to nie przyniosło jednoznacznych wniosków.

Przedsiębiorstwie Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" odpowiedzialne za rurociąg twierdzi, że jednoznaczną przyczynę awarii można będzie określić dopiero po wycięciu uszkodzonego fragmentu rurociągu i poddaniu go specjalistycznym badaniom laboratoryjnym. Jednak aby wyciąć i wyciągnąć rurę, przedsiębiorstwo musi otrzymać odpowiednie zezwolenia administracyjne. To z kolei oznacza, że nie można dokładnie określić, kiedy prace zostaną podjęte.

PERN podkreślił, że zarówno te, jak i wszystkie inne dotychczasowe badania i ekspertyzy, wykonują niezależne specjalistyczne firmy.

Plama na Wiśle

W połowie grudnia ub.r. doszło do wycieku z biegnącego z Płocka do Nowej Wsi na Kujawach rurociągu. Paliwo pojawiło się na Wiśle. Plama oleju opałowego rozciągała się na całą szerokość rzeki na długości około 30 km.

W korycie rzeki ustawiono zapory sorbcyjne. Wstępnie ustalono wówczas, iż z magistrali wyciekło około 40 m3 paliwa. PERN nie podał wielkości strat wynikłych z awarii.

Wyciek na odcinku Płock-Nowa Wieś był już drugim w grudniu 2007 roku. Kilka dni wcześniej ropa wyciekła w okolicach Włocławka - jednak ten wyciek nie był aż tak poważny, jak następny.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYCIEKU PALIWA DO WISŁY

prm/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane