• rozwiń

Przybywa bezrobotnych

Przybywa bezrobotnych
Foto: TVN24 Foto: Znów przybywa bezrobotnych

Coraz więcej Polaków zasila szeregi bezrobotnych. Wskaźnik bezrobocia wzrósł w grudniu o 0,4 proc. w stosunku do listopada i wynosi 9,5 proc. Powód? - Zakończyły się sezonowe prace w budownictwie i handlu świątecznym - tłumaczy Ministerstwo Pracy.

Resort szacuje, że stopa bezrobocia w grudniu 2008 roku wzrosła z 9,1 do 9,5 procent w stosunku do ubiegłego miesiąca.

Z wyliczeń Ministerstwa Pracy wynika, że bezrobotnych w grudniu było 1.474,4 tys. Polaków, a wzrost bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach.

- Do wzrostu bezrobocia przyczyniło się zakończenie prac sezonowych między innymi w budownictwie oraz handlu w okresie świątecznym. Statystykę zawyżyły również osoby objęte w poprzednich miesiącach aktywnymi formami przeciwdziałania bezrobociu i po ch zakończeniu wracających do ewidencji - czytamy w ministerialnym raporcie.

Mniej ofert w urzędach pracy

Jak podają urzędy pracy szeregi bezrobotnych zasilają także osoby, z którymi pracodawcy nie zdecydowali się przedłużyć umów na czas nieokreślony a także powracający z zagranicy.

Kurczenie się rynku pracy zaczyna być zauważalne w urzędach. Pracodawcy zgłosili do nich 46,3 tys. ofert zatrudnienia - to jest o 23,5 procent mniej niż w listopadzie.

eq/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane