• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przybędzie "złych kredytów"?

Przybędzie "złych kredytów"?
Foto: TVN24 Foto: Silny frank zmusza do oszczędności

Przeciętna rata kredytu mieszkaniowego we frankach wzrosła w ostatnich tygodniach o jedną czwartą. Czy powtarzany przez ekonomistów argument, że kryzys finansowy nas nie dotknie, ponieważ spłacalność pożyczek w Polsce jest duża, wkrótce się zdezaktualizuje? - zastanawia się "Puls Biznesu".

Osłabienie złotego i nieufność panująca na rynku pieniężnym sprawiły, że w ostatnich tygodniach mocno wzrosły raty kredytów, głównie walutowych.

A już pierwsze półrocze 2008 r. mogło lekko niepokoić.

Kredyty walutowe stanowią 61 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych

Nie poprawiła się spłacalność kredytów mieszkaniowych. Pojawiły się w dodatku problemy z kredytami złotówkowymi. Gazeta prognozuje, że drugie półrocze - z powodu kryzysu na światowych rynkach finansowych - będzie jeszcze boleśniejsze dla większości naszych kredytobiorców.

Frank przez dwa i pół miesiąca zdrożał o 20 proc., a oprocentowanie wyraźnie wzrosło. Kredytobiorcy walutowi cierpią, a złotowi nadal nie mogą doczekać się wytchnienia, ponieważ stopy procentowe zostały bez zmian. I do końca roku zostaną - prognozuje "PB".

- Skala osłabienia złotego jest spora, na pewno część gospodarstw domowych będzie miała problemy z regulowaniem zobowiązań w terminie, zwłaszcza, że zaczynamy doświadczać spowolnienia gospodarczego, co zwykle także obniża spłacalność - powiedział w rozmowie z "PB" Wiesław Szczuka, główny ekonomista BRE Banku.

Uspokaja jednak, że trudności kredytobiorców są tylko przejściowe, i gdy sytuacja zacznie znowu wracać do normy, złoty znów zacznie się wzmacniać i raty spadną.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane