• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Temat: UE

Przy okazji brytyjskich negocjacji w ramach UE, Polacy ugrali coś dla siebie

Foto: PAP/EPA Foto: Szczurek: na spotkaniu ministrów finansów Unii osiągnęliśmy dodatkowy sukces

Przy okazji negocjacji dot. brytyjskiej dopłaty do budżetu UE Polsce udało się uzyskać obietnice innych państw członkowskich ws. rozwiązania problemu spłaty zaległych rachunków w unijnej kasie – powiedział minister finansów Mateusz Szczurek po piątkowej radzie Ecofin.

Podczas piątkowego spotkania ministrów w Brukseli omawiano m.in. pomysł, by kraje, które mają wpłacić dodatkowe sumy do budżetu Unii, mogły to uczynić na raty, bez przewidzianych w unijnym prawie odsetek karnych.

Kompromis konieczny

Parlament i rządy państw członkowskich w Radzie UE do 17 listopada muszą wypracować kompromis w sprawie budżetu Unii na 2015 r., tak by jeszcze przed końcem miesiąca został on przegłosowany podczas sesji plenarnej. Dodatkowe środki w budżecie Wspólnoty miałyby być impulsem rozwojowym dla krajów członkowskich.

- Mieliśmy dziś niełatwe negocjacje w Brukseli, dotyczące rozwiązania problemu, przed którym stanęły kraje, które muszą dokonać dodatkowych wpłat do budżetu UE w wyniku zazwyczaj technicznego przeliczenia ich danych gospodarczych. Polska jest tym krajem, który na tej operacji skorzysta, gdyż nam zostaną zwrócone pieniądze. Szczególnie mnie cieszy, że udało nam się przy tej okazji osiągnąć dodatkowy sukces. Po raz pierwszy wszystkie państwa członkowskie, włącznie z płatnikami netto do budżetu UE, zgodziły się z koniecznością rozwiązania narastającego problemu spłaty zaległych rachunków w budżecie UE - powiedział minister Mateusz Szczurek po spotkaniu ministrów finansów UE.

Jak podał resort finansów, przed rozpoczęciem rady Ecofin prezydencja włoska przedstawiła projekt kompromisowej noty, która pierwotnie miała dotyczyć wyłącznie rozwiązania problemu Wielkiej Brytanii i innych państw, które muszą dokonać dodatkowych płatności do budżetu UE. Polska wraz z państwami korzystającymi z funduszy spójności poparła tę notę, dzięki czemu rada Ecofin jednomyślnie zgodziła się co do konieczności rozwiązania problemu braku wystarczających środków na płatności w budżecie UE. Zdaniem MF daje to szanse na osiągnięcie kompromisu podczas przyszłotygodniowych negocjacji budżetowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane