• rozwiń
  • WIG20 2151.60 -0.38%
  • WIG30 2434.20 -0.37%
  • WIG 56635.00 -0.46%
  • sWIG80 11447.07 +0.01%
  • mWIG40 3600.79 -0.79%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:47

Dostosuj

Przy Ignalinie pomoże prywatny inwestor

Przy Ignalinie pomoże prywatny inwestor
Foto: TVN24 Foto: Elektrowia stanie na miejscu starej Elektrowni Atomowej Ignalina

Na Litwie powstała narodowa spółka inwestycyjna, która sfinansuje litewską część budowy elektrowni atomowej w Ignalinie. Spółka będzie także uczestniczyć w budowie mostów energetycznych pomiędzy Litwą a Polską oraz Litwą a Szwecją.

Podpisana we wtorek umowa powołująca spółkę do życia przewiduje, że zacznie ona działać jeszcze w maju. W tym samym miesiącu mają rozpocząć się konsultacje z partnerami projektu: Polską, Łotwą i Estonią.

Umowę podpisali podpisali minister gospodarki Litwy Vytas Navickas i szef prywatnego przedsiębiorstwa energetycznego NDX Energia Ignas Staszkeviczius. LEO LT (Lithuanian Elektricity

Tak skomplikowany projekt z udziałem kapitału państwowego i prywatnego jest rzadkością, a być może nawet jest jedynym w państwach ościennych

Vytas Navickas, minister gospodarki Litwy

Organisation), bo tak ma się nazywać narodowa spółka inwestycyjna, będzie największym publiczno-państwowym przedsiębiorstwem na Litwie. Jej kapitał zakładowy wyniesie 0,5 mln litów (0,5 mln zł). Udział państwa ma wynieść 61,7 proc., a NDX Energii 38,3 proc.

Opozycja krytykuje

- Tak skomplikowany projekt z udziałem kapitału państwowego i prywatnego jest rzadkością, a być może nawet jest jedynym w państwach ościennych - ocenił minister Navickasa.

Z dużo mniejszym entuzjazmem inicjatywa spotkała się wśród przedstawicieli opozycji. Nie wykluczają możliwości zaskarżenia umowy do Sądu Konstytucyjnego. Opozycja argumentuje, że zasady, na których spółka jest założona są mało przejrzyste i sprzyjają kapitałowi prywatnemu, a nie państwowemu. Poza tym twierdzi, że umowa nie zobowiązuje jednoznacznie NDX Energii do zbudowania elektrowni atomowej.

prm//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane