• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Przez Google Voice pogadać za darmo

Przez Google Voice pogadać za darmo
Foto: google Foto: Prosto i kolorowo - jak to u Google

Zapowiedź wypuszczenia programu umożliwiającego darmowe telefonowanie z komórki przez internet musi wywołać gęsią skórkę - jeśli nie coś gorszego - u operatorów telekomunikacyjnych. Tym bardziej, jeśli taką deklarację składa taki gigant jak Google. Bać się musi też i Apple.

Nowa wersja znanego już Google Voice ma po prostu działać w oknie internetowej przeglądarki - także jeśli jest to przeglądarka w telefonie komórkowym.

Koncern z Mountain View próbował już podobny program umieścić w App Store - składnicy dodatkowych programów dla iPhone, jednak Apple nie dopuściło do tego. Wersja działająca w okienku przeglądarki obchodzi ten zakaz. Oprócz iPhona będzie też działać w konkurencyjnym Palm Pre i innych podobnych urządzeniach.

Google Voice umożliwia użytkownikowi korzystanie z własnego numeru telefonu. Rozmowy w obrębie Stanów Zjednoczonych są darmowe, telefonowanie za granicę jest płatne. Aplikacja pracująca w oknie przeglądarki internetowej ma także umożliwiać przyjmowanie rozmów. Usługa wciąż jest w fazie testowej.

Podobne możliwości stwarza program Skype. On jednak wymaga zainstalowania w urządzeniu jako oddzielny program, co nie zawsze jest możliwe. Ponadto niektórzy operatorzy telekomunikacyjni próbują blokować dokonywane w ten sposób połączenia. W przypadku działającej w przeglądarce internetowej aplikacji te ograniczenia znikną.

Jeśli Google Voice w zapowiadanej postaci upowszechniłoby się, dla operatorów komórkowych oznaczałoby konieczność zmiany modelu biznesowego opartego na opłatach za rozmowy. W tym wypadku użytkownik płaciłby tylko za przesył danych. Szkody musiałby ponieść także koncern Apple, który swój najpopularniejszy ostatnio produkt - iPhone - w wielu krajach oferuje we współpracy z operatorami komórkowymi.

Google jest coraz aktywniejsze w obszarze telefonii komórkowej. Koncern był głóną siłą napędową w tworzeniu otwartego systemu operacyjnego Android, instalowanego obecnie w wielu wyrafinowanych aparatach. Ostatnio wprowadził też na rynek pod własną marką oparty na Androidzie telefon Nexus One.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane