• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: PKP

Przewozy Regionalne mają nowego prezesa

Przewozy Regionalne mają nowego prezesa
Foto: TVN24 Foto: Przewozy Regionalne mają nowego szefa?

Tomasz Pasikowski został nowym prezesem Przewozów Regionalnych - potwierdziła spółka w środę oficjalnie informację PAP o zmianach w zarządzie firmy. Pasikowski zastąpił Ryszarda Kucia, który został powołany na to stanowisko kilka miesięcy temu.

Poza Pasikowskim rada powołała także Wojciecha Kroskowskiego na nowego członka zarządu, a zarazem dyrektora finansowego spółki.

Trzecia zmiana w ciągu roku

Powody zmian w zarządzie nie są znane. To już trzecia zmiana prezesa w ciągu roku. W kwietniu ub.r. odwołano wieloletnią prezes Przewozów Regionalnych Małgorzatę Kuczewską-Łaską, również bez podania powodów. Rada nadzorcza powołała jednocześnie Roberta Nowakowskiego, który miał objąć obowiązki od 2 maja. Tak się jednak nie stało i przez kilka tygodni p.o. prezesa spółki był członek zarządu Paweł Stefański, odpowiedzialny w firmie za sprawy techniczno-eksploatacyjne.

W czerwcu ub.r. rada powołała na prezesa Ryszarda Kucia, który wcześniej był dyrektorem warmińsko-mazurskiego zakładu Przewozów Regionalnych.

Zarząd Przewozów Regionalnych składa się z jednej do pięciu osób używających tytułów prezesa i członków zarządu. Są oni powoływani i odwoływani przez radę nadzorczą. Członkowie zarządu, w tym prezes, powoływani są na kadencję trwającą trzy lata obrotowe, kadencja jest ustalana odrębnie dla każdego z nich.

Kolej z kłopotem

Przewozy Regionalne są w trudnej sytuacji finansowej. Właściciele firmy, czyli marszałkowie województw nie ukrywają, że nie są zadowoleni z jej usług i kolejno powołują własne spółki przewozowe. Strata największego polskiego pasażerskiego przewoźnika kolejowego sięgnęła prawdopodobnie w 2013 r. ok. 60 mln zł. Spółka ma też wielomilionowe długi m.in. wobec zarządzającej infrastrukturą spółki PKP PLK. Ugoda Przewozów Regionalnych z PKP PLK jest zabezpieczona na majątku samorządowego przewoźnika.

Ponadto związki zawodowe grożą strajkiem w spółce. Taki protest byłby dotkliwy dla pasażerów: Przewozy Regionalne uruchamiają średnio 1,8 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta dziennie ok. 300 tys. osób. Związkowcy rozmawiają w tej sprawie z wicepremier i minister infrastruktury Elżbietą Bieńkowską, jednak dwa dotychczasowe spotkania w tej sprawie nie przyniosły przełomowych rozstrzygnięć.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane