• rozwiń

"Przestańcie się zadłużać"

"Przestańcie się zadłużać"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Kenneth Rogoff przestrzega

Światową gospodarkę czeka głębokie załamanie, jeśli rządy nadal będą zwiększały zadłużenie - przekonywał w podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos profesor Uniwersytetu w Harvardzie Kenneth Rogoff.

Według niego jedynym rozwiązaniem jest stopniowe wycofywanie pakietów stymulujących gospodarki, których wprowadzenie gwałtownie zwiększyło zadłużenie.

- Deficyty krajów szybko pną się w górę. Do tej pory rządom udawało się względnie łatwo finansować dług. Jednak przy tak wysokim poziomie zadłużenia sytuacja może nagle się pogorszyć. Kiedy spojrzymy na historię kryzysów, to zwykle kilka lat po kryzysie finansowym mamy do czynienia z kryzysem na rynku długu. Nie sądzę, że tym razem będzie inaczej - mówił Kenneth Rogoff.

Czas zapłaty

Z kolei historyk Uniwersytetu Harvarda, autor książek i filmów o historii gospodarki Naill Ferguson uważa, że przychodzi czas zapłaty za działania ratunkowe, które miały uratować świat przed kryzysem. A to znaczy, że nadchodzi czas wyższych podatków i coraz większego niezadowolenia społeczeństw. To z kolei może doprowadzić do poważnych problemów społecznych.

- W krajach takich jak Grecja , które zostały zmuszone do ogromnej redukcji deficytu w ciągu paru lat jest to prawie pewne, że będą olbrzymie problemy społeczne i polityczne - Naill Ferguson.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane