• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przeniesiesz numer za darmo

Przeniesiesz numer za darmo
Foto: TVN24 Foto: Nowe przepisy wejdą w zycie 6 czerwca

Od 6 lipca klienci nie będą już płacić za przeniesienie numeru telefonu komórkowego do innej sieci. W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, która znosi te opłaty.

Jak powiedział rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Strzałkowski, obecnie u większości operatorów telefonicznych opłata ta wynosi ok. 50-60 zł. Nowelizacja, zarówno w przypadku abonentów, jak i użytkowników telefonów na kartę (tzw. pre-paid), znosi jednorazową opłatę za przeniesienie numeru przy zmianie operatora.

Zatrzymają nasze dane

Nowelizacja wprowadza też m.in. obowiązek zatrzymywania i przechowywania danych przez 24 miesiące przez operatorów telekomunikacyjnych. Przechowywanie ich, czyli tzw. retencja danych, będzie służyła przede wszystkim wykrywaniu przestępstw skierowanych przeciwko obronności, bezpieczeństwu państwa, bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu oraz przestępstw skarbowych.

Nowe przepisy Prawa telekomunikacyjnego wprowadzają też 5-letnią kadencję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgodnie z nowelizacją będzie go też powoływał i odwoływał Sejm za zgodą Senatu na wniosek premiera. Obecnie powołuje go premier po konkursie organizowanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

bgr//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane