• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przeniesienie numeru komórki? To "fikcja i horror"

Przeniesienie numeru komórki? To "fikcja i horror"
Foto: TVN24 Foto: Kto próbował zmienić kiedyś operatora i przenieść numer komórki, ten wie, że to horror

Bezpłatna możliwość przeniesienia numeru telefonu komórkowego do innej sieci to nadal fikcja - ocenia "Metro". Dlatego - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczyna kontrolę operatorów komórkowych. Sprawdzi, czy utrudniają oni klientom przenoszenie numerów do innych sieci.

Kto próbował zmienić kiedyś operatora i przenieść numer komórki, ten wie, że to horror: nie dość, że za usługę trzeba było płacić, to operatorzy mnożyli formalności, zmuszali do kilkakrotnych wizyt w salonie, żądali dodatkowych opłat i wszystko wlokło się miesiącami.

Miała to naprawić zmiana prawa: 6 lipca weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury, które daje operatorowi 24 godziny na przeniesienie numeru (liczone od podpisania umowy z nowym operatorem), a także nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, zgodnie z którą operatorzy nie mogą żądać za przeniesienie numeru żadnych opłat.

Eksperci utrzymują, że mimo wejścia w życie odpowiedniego rozporządzenia mającego ułatwiać tego typu zabieg, przenoszenie numeru nadal jest kłopotliwe.

Na opieszałość - najlepsza skarga

Jak donosi "Metro", w praktyce niewiele się zmieniło - klienci alarmują, że o przeniesieniu numeru w ciągu 24 godzin nie ma co marzyć. Udowodnił to serwis telekomunikacyjny Telepolis.pl, który kupił startery każdego z operatorów, spróbował poprzenosić między nimi numery i musiał uporać się z nie lada biurokracją. - Na Zachodzie to wszystko jakoś udaje się zrobić. Po kupnie nowej aktywacji, stary operator dostarcza nam odpowiedni kod, który podajemy nowemu operatorowi i już o północy tego samego dnia stary numer działa u nowego operatora. U nas to wciąż mordęga, operatorzy są nieprzygotowani do realizacji nowych przepisów - mówi Witold Tomaszewski, redaktor naczelny serwisu Telepolis.pl.

Co zrobić, gdy operator utrudnia nam przeniesienie numeru? Tomaszewski radzi złożyć skargę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej i dodaje, iż z doświadczenia wie, że to przyspiesza sprawę - pisze "Metro".

Wcześniej UKE informował, że jeśli operatorzy nie dostosują się do nowych przepisów, będą karani. Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym, UKE może na operatora nałożyć karę w wysokości do 3 proc. jego ubiegłorocznych przychodów.

tka/sk mon ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane