• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Przemysł w dobrej formie

Przemysł w dobrej formie
Foto: TVN24 Foto: Produkcja wciąż rośnie głónie dzięki eksportowi

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 10,3 proc. rok do roku, po wzroście o 14,3 proc. rok do roku w czerwcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,1 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. To dane nieco gorsze od oczekiwań, ale nie martwią one ekonomistów.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w lipcu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 12,0 proc., natomiast w porównaniu z czerwcem 2010 roku spadła o 4,3 proc.

Natomiast produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w lipcu rok do roku o 11,3 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 0,3 proc.

Według ekonomistów, na dynamikę produkcji w lipcu zapracował przede wszystkim sektor przetwórstwa przemysłowego. Już od pewnego czasu dostaje on silne wsparcie z gospodarek krajów Unii Europejskiej a szczególnie niemieckiej. Dobrze poradziło sobie także budownictwo infrastrukturalne, które odrabia straty spowodowane ostrą zimą i powodziami. Dzięki odbudowie zniszczeń z ostatnich klęsk żywiołowych dobry wynik zanotowała też produkcja budowlano-montażowa.

Ekspansja eksportu

Prognozy wprawdzie były lepsze, ale analitycy i tak oceniają te dane jako dobre, a zwłaszcza ich strukturę.

- Dane są całkiem niezłe, biorąc pod uwagę to, że był jeden dzień roboczy mniej w lipcu tego roku, to solidny wzrost produkcji przemysłowej. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych jest to wzrost nawet szybszy niż w pierwszej połowie tego roku, więc widać, że polskie przedsiębiorstwa korzystają na większych zamówieniach, głównie eksportowych - powiedział TVN CNBC Biznes główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga.

- Od kilku miesięcy coraz wyraźniej widać trend wyjścia polskiej gospodarki z kryzysu. Sektor przetwórczy tutaj bryluje. On już nie jest nawet w fazie ożywienia, ale wydaje mi się, że jest w fazie ekspansji. Oczywiście, pytanie jak długo ona będzie trwała i czy się nie zatrzyma w związku z tym, że są jakieś ryzyka w europie zachodniej - dodał analityk.

Ceny produkcji przemysłowej w lipcu wzrosły o 3,9 proc. w stosunku do lipca 2009 roku, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,3 proc.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane