• rozwiń

Przemysł rozczarował. Produkcja spadła o ponad 5 proc.

Przemysł rozczarował. Produkcja spadła o ponad 5 proc.
Foto: tvn24 Foto: Produkacja we wrześniu jeszcze wyhamowała

Produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 5,2 proc. rok do roku, po wzroście o 0,5 proc. w sierpniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 6,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To dane gorsze od oczekiwań.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła we wrześniu rdr o 1,6 proc., a mdm spadła o 1,4 proc.

Ekonomiści prognozowali, że produkcja przemysłowa we wrześniu w ujęciu dwunastomiesięcznym spadła jedynie o 3,8 proc., natomiast w porównaniu z sierpniem wzrosła o 8,4 proc.

Masowe spadki

Jak podaje GUS, produkcja przemysłowa spadła łącznie w 27 działach gospodarki. Wzrosła zaś jedynie w siedmiu.

"W stosunku do września ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli - o 18,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,5 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 13,8 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 12,7 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 6,1 proc. oraz metali - o 5,8 proc." - napisano w komentarzu.

Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił takich działach jak m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 11,2 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 2,0 proc. oraz artykułów spożywczych - o 0,6 proc.

"Ostre hamowanie"

- Przemysł ostro hamuje. W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać pogłębienia tej tendencji. Coraz trudniej będzie osiągnąć 2,5-proc. wzrost PKB w 2012 r. Przybywa działów przemysłu, które odnotowują zmniejszenie produkcji - w lipcu było ich 11, w sierpniu 15, a we wrześniu już 27. Koniunktura gospodarcza wyraźnie słabnie: produkcja się kurczy, zatrudnienie nie rośnie, płace realne spadają. To powinno skłonić RPP do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu - skomentowała te dane główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane