• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przemysł dostał "kopa". Dane trzy razy lepsze od prognoz

- Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 8,1 proc. rok do roku i 4,3 proc. miesiąc do miesiąca - podał GUS. Po słabych dwóch poprzednich odczytach prognozy na sierpień mówiły o rocznym wzroście na poziomie niecałych trzech proc. i miesięcznym spadku w okolicach jednego proc. Ekonomiści komentujący najnowsze dane nie kryją zaskoczenia.

- W stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji metali – o 24,0 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 23,2 proc., wyrobów z metali – o 17,9 [proc., urządzeń elektrycznych – o 17,6 proc., mebli – o 16,2 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 14,3 proc. (...) Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku wystąpił w dziewięciu działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 12,5 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 8,1 proc. oraz w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,1 proc. - czytamy w komunikacie GUS.

Dobrze, ale co dalej?

Opublikowane dziś dane dotyczące produkcji przemysłowej, po bardzo słabych odczytach w ostatnich dwóch miesiącach, są dużym pozytywnym zaskoczeniem. Biorąc jednak pod uwagę otoczenie, a w szczególności sygnały spowalniania gospodarek europejskich, można mieć obawy czy nie jest to efekt jednorazowy

kurtek o danych

Po czerwcowych i lipcowych danych, kiedy to produkcja rosła odpowiednio o zaledwie dwa i 1,8 proc. w skali roku ekonomiści obawiali się nawet załamania w gospodarce. I choć jedna jaskółka wiosny nie czyni, to sierpniowe dane pozwalają przynajmniej na jakiś czas odetchnąć. Niebezpieczeństwem wciąż pozostaje coraz gorsza kondycja gospodarki światowej.
- Produkcja przemysłowa wzrosła (...) istotnie powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 2,7 proc. rok do roku i mojej prognozy na poziomie 2,6 proc. rok do roku. Opublikowane dziś dane dotyczące produkcji przemysłowej, po bardzo słabych odczytach w ostatnich dwóch miesiącach, są dużym pozytywnym zaskoczeniem. Biorąc jednak pod uwagę otoczenie, a w szczególności sygnały spowalniania gospodarek europejskich, można mieć obawy czy nie jest to efekt jednorazowy - powiedziała główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Podobnego zdania jest ekonomista banku Pekao SA Wojciech Matysiak.
- Dane o produkcji przemysłowej są zaskakująco dobre, zwłaszcza wobec ostatniego wskazań choćby indeksu PMI (obrazującego kondycję przedsiębiorstw sektora przemysłowego - red.) - powiedział.

On również jednak zwrócił uwagę na problem "otoczenia".
- W naszej ocenie trudno oczekiwać, aby wysokie tempo wzrostu produkcji przemysłowej utrzymało się w kolejnych miesiącach, głównie z uwagi na postępujący spadek zamówień zagranicznych - stwierdził.

mkg/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane