• rozwiń

Przelewamy coraz częściej i coraz więcej

Przelewamy coraz częściej i coraz więcej
Foto: sxc.hu Foto: Robimy coraz więcej przelewów natychmiastowych

Polacy bogacą się, w ubiegłym roku z naszych kont wyszło ponad 1,5 mld przelewów na kwotę 3,8 bln złotych. Krajowa Izba Rozliczeniowa twierdzi, że 2013 rok był rekordowy jeżeli chodzi o korzystanie z systemu Elixir.

KIR poinformowała w komunikacie, że w samym grudniu rozliczono 137 mln przelewów, czyli najwięcej od początku istnienia systemu Elixir, który został uruchomiony w 1994 r.

Przelewy na 3,8 bln złotych

Ogólna wartość przetworzonych transakcji wyniosła w 2013 roku ponad 3,8 bln zł, czyli była o blisko 82 mld zł większa niż w 2012 roku. Wartość grudniowych transakcji przekroczyła 358 mld zł.

W systemie EuroElixir w 2013 roku przetworzono 12,6 mln transakcji, czyli o blisko 3 mln więcej niż rok wcześniej. Wartość transakcji dokonywanych w euro wyniosła 71 mld euro, podczas gdy w 2012 roku 52 mld euro.

Więcej przelewów natychmiastowych

W 2013 roku za pośrednictwem systemu Express Elixir klienci banków dokonali ponad 330 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 1,8 mld zł. W grudniu rozliczonych zostało blisko 38 tys. takich transakcji o łącznej wartości ponad 233 mln zł, czyli najwięcej od uruchomienia tego systemu w czerwcu 2012 r.

Krajowa Izba Rozliczeniowa jest kluczową instytucją infrastrukturalną polskiego sektora bankowego, odpowiedzialną za prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane