• rozwiń
  • WIG20 2158.94 +0.13%
  • WIG30 2446.98 +0.20%
  • WIG 57006.52 +0.19%
  • sWIG80 11469.53 -0.17%
  • mWIG40 3654.63 +0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:51

Dostosuj

Przelew na 100 mln euro. Bruksela uruchomi jutro pomoc dla Ukrainy

Przelew na 100 mln euro. Bruksela uruchomi jutro pomoc dla Ukrainy
Foto: sxc.hu Foto: Cały pakiet wsparcia dla Ukrainy, które UE przyjęła już w marcu ma wartość ponad 11 mld euro

Ukraina otrzyma we wtorek pierwsze 100 mln euro pomocy z przyjętego przez UE programu wsparcia dla tego kraju - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen.

W związku z uruchomieniem programu dla Ukrainy we wtorek Kijów odwiedzi wiceprzewodniczący KE Siim Kallas, który pełni obecnie obowiązki komisarza ds. gospodarczych i walutowych. Kallas spotka się z premierem Arsenijem Jaceniukiem i ministrem finansów Ołeksandrem Szłapakiem.

Pieniądze na gaz

100 mln euro, które UE wypłaci Ukrainie, pochodzi z programu pomocy makrofinansowej o łącznej wartości 1,6 mld euro. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na stabilizację sytuacji ukraińskiego budżetu i opłacenie pilnych należności, w tym uregulowanie długu za gaz.

Według rzeczniczki KE kolejną ratę pomocy z tego programu Ukraina otrzyma po ratyfikacji podpisanego z Komisją Europejską protokołu w sprawie wykorzystania tych środków.

Pomoc zależna od reform

Cały pakiet wsparcia dla Ukrainy, które UE przyjęła już w marcu ma wartość ponad 11 mld euro i ma być rozłożony na kilka lat. Składają się na niego m.in. granty oraz pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Unijne wsparcie zależy jednak od wdrażania przez Kijów reform i programu naprawczego.

UE postanowiła także jednostronnie otworzyć swój rynek dla eksportu z Ukrainy, co ma przynieść producentom z tego kraju oszczędności rzędu 500 mln euro rocznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane