• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Przekrój" ma nowego właściciela. Za 7 mln zł

"Przekrój" ma nowego właściciela. Za 7 mln zł
Foto: tvn24 Foto: Tygodnik "Przekrój" został sprzedany za 7 mln zł

Grupa Gremi sprzedała we wtorek tygodnik „Przekrój” za 7 mln zł fotografowi Tomaszowi Niewiadomskiemu – poinformował rzecznik Gremi Eryk Kłopotowski.

Niewiadomski kupił ogół praw autorskich związanych z wydawaniem tygodnika „Przekrój”: znaki towarowe, autorskie prawa majątkowe utworów publikowanych w czasopiśmie, domeny internetowe, tytuły prasowe i egzemplarze archiwalne.

Tygodnik miała przejąć 1 października powołana w tym celu fundacja Przekrój. Spółka Gremi Media wycofała się jednak z tego pomysłu, informując, że kupnem marki "Przekrój" zainteresowany jest inny wydawca.

W zeszły poniedziałek ukazał się ostatni numer "Przekroju" opublikowany przez Gremi. Dotychczasowy zespół redakcyjny, który otrzymał wypowiedzenia umów, pożegnał się z czytelnikami. Rysownik Marek Raczkowski w wywiadzie dla pisma uśmiercił swojego bohatera Stanisława z Łodzi. Słynny autor "Przekroju" przeniósł się do portalu gazeta.pl. W pierwszej serii rysunków narysował sam siebie. Na rysunkach pytany o to, gdzie będzie teraz rysować, Raczkowski odpowiada: "Tam, gdzie zawsze... W domu".

"Przekrój"

Tygodnik "Przekrój" ukazywał się w Krakowie od 1945 r. Twórcą pisma i jego redaktorem naczelnym był przez 24 lata dziennikarz i malarz Marian Eile. Z "Przekrojem" współpracowali m.in.: Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Brzechwa, Kazimierz Wyka, Sławomir Mrożek, Jerzy Waldorff, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Błoński. W połowie lat 70. tygodnik osiągał rekordowe nakłady ponad 700 tys. egzemplarzy.

W 2002 r., po zakupie tytułu przez szwajcarski koncern Edipresse Polska, redakcja została przeniesiona do Warszawy. W 2009 r. pismo kupił krakowski przedsiębiorca Grzegorz Hajdarowicz. Dwa lata później redakcję przeniesiono z powrotem do Krakowa. Pismo miało charakter społeczno-kulturalny. Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy za czerwiec tego roku sprzedaż tygodnika wynosiła 17 889 egzemplarzy, a rozpowszechnianie płatne razem - 23 229.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane