• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: "Wardrobing", czyli moda na noszenie ciuchów z metkami

Przegląd prasy: "Wardrobing", czyli moda na noszenie ciuchów z metkami
Foto: Shutterstock Foto: Coraz częściej klienci zwracają ubrania do sklepów

Przybywa osób, które kupują ubrania tylko po to, aby pokazać się w nich raz lub dwa i zwrócić do sklepu. Są wśród nich celebryci i zwykli śmiertelnicy. Ani jednym, ani drugim nie przeszkadza, że noszą ubrania z metkami - pisze "Rzeczpospolita".

Celebryci najczęściej wypożyczają ubrania w showroomach, sklepach, u projektantów czy przedstawicieli firm handlowych. Część z nich płaci nawet gwiazdom za pokazanie się w danej rzeczy, by znana osoba ją zareklamowała.

Jednak nie tylko celebryci - jak zaznacza "Rz" - wypożyczają sobie ciuchy. Robią tak też zwykli ludzie. Kupują ubrania, by zwrócić je po jednorazowym, maksymalnie dwukrotnym użyciu.

Przymykają oko na zwroty

Agata jest tzw. opiekunem klienta w sklepie jednej ze znanych sieci w centrum Warszawy. Dopóki nie zaczęła pracy w sklepie, nie wiedziała, że "wypożyczanie" ubrań to nagminne zjawisko. Z jej obserwacji wynika, że jest spora grupa klientów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy tak robią.

Przyznaje, że kierownictwo sklepu każe pracownikom przymykać na to oko. Nie chce bowiem stracić klientów. Poza tym wiele sprzedawczyń jest premiowanych za obroty w danym dniu czy na zmianie. Zwroty nie mają wpływu na zarobki. Najwięcej zwrotów jest w poniedziałki, w dużych miastach.

Wardrobing przybiera na sile

Zjawisko kupowania, noszenia i zwrotu ciuchów znane jest od lat, ale ostatnio przybiera na sile.

Naukowcy nadali mu nawet nazwę "wardrobing" od angielskiego słowa wardrobe oznaczającego garderobę.

Jak przypomina ""Rz", z badań przeprowadzonych na zlecenie brytyjskiego serwisu VoucherCodes.co.uk wynika, że jedna na sześć kobiet przyznaje się, iż zdarza jej się zwracać zakupione wcześniej ubrania, a co dziesiąta zdradza, że zwracanie ubrań to nawyk, wręcz element zakupów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane