• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Szykuje się paraliż na warszawskim lotnisku

Przegląd prasy: Szykuje się paraliż na warszawskim lotnisku
Foto: tvn24 Foto: Kontrole na lotnisku mają być dłuższe

Kontrolerzy bezpieczeństwa na lotnisku Chopina zapowiadają strajk włoski. Od niedzieli do końca grudnia mogą pracować trzy razy wolniej - informuje „Rzeczpospolita". Włoski strajk zamierzają przeprowadzić pracownicy firmy Konsalnet, która od czerwca tego roku obsługuje kontrolę bezpieczeństwa na Okęciu. To ich reakcja na obniżkę stawki godzinowej o 30 proc.

Operatorzy Kontroli Bezpieczeństwa zarobią teraz ok. 10–14 zł za godzinę.

To "niemal na pewno będzie skutkować obniżeniem jakości pracy i stworzy duże zagrożenie bezpieczeństwa na terenie portu im. Chopina" - napisali w liście do placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie kontrolerzy, zrzeszeni w Stowarzyszeniu "Okęcie 2013".

Mam nadzieję, że Konsalnet porozumie się ze swoimi pracownikami. W naszej umowie z tą firmą jasno określone są standardy postępowania. Jeśli nie zostaną spełnione, umowa przewiduje kary. W razie dużych utrudnień prawo daje nam możliwość zaangażowania do kontroli funkcjonariuszy Służby Ochrony Lotniska, więc na pewno nie dopuścimy do zakłóceń w funkcjonowaniu portu.

Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy stołecznego

Zdecydowali, że od niedzieli wszystkie czynności kontrolne będą przeprowadzać w sposób niezwykle szczegółowy i drobiazgowy. W praktyce może to oznaczać, że pasażerowie  trzy razy dłużej będą przechodzili przez bramki bezpieczeństwa.

"Nie dopuścimy do zakłóceń"

Rzecznik prasowy stołecznego  lotniska nie chce komentować informacji o strajku. - Mam nadzieję, że Konsalnet porozumie się ze swoimi pracownikami. W naszej umowie z tą firmą jasno określone są standardy postępowania. Jeśli nie zostaną spełnione, umowa przewiduje kary - powiedział "Rz" Przemysław Przybylski.

I dodał: - W razie dużych utrudnień prawo daje nam możliwość zaangażowania do kontroli funkcjonariuszy Służby Ochrony Lotniska, więc na pewno nie dopuścimy do zakłóceń w funkcjonowaniu portu.

Piotr Laskowski, dyrektor Biura Marketingu Konsalnet Holding, który o planowanym strajku dowiedział się od "Rz", przyznaje, że firma planuje redukcje płac.

- Jednak ich skala jest niewielka, a pracownicy byli informowani z wyprzedzeniem. Średnia stawka już po obniżkach nadal zdecydowanie przewyższa średnią w branży ochrony - stwierdził Laskowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane