• rozwiń
  • WIG20 2240.87 +0.24%
  • WIG30 2538.33 +0.25%
  • WIG 58916.40 +0.17%
  • sWIG80 11591.76 +0.17%
  • mWIG40 3751.69 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:10

Dostosuj

Przegląd prasy: Spadek już bez niespodzianek? Jest projekt zmian

Przegląd prasy: Spadek już bez niespodzianek? Jest projekt zmian
Foto: TVN24 Foto: Osoby, które odziedziczą majątek po bliskich, nie będą już musiały się martwić, że wraz z nim przypadną im też długi spadkodawcy

Szykuje się rewolucja w prawie spadkowym - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Osoby, które odziedziczą majątek po bliskich, nie będą już musiały się martwić, że wraz z nim przypadną im też długi spadkodawcy, których nie mają z czego spłacić.

Teraz, aby uniknąć takich nieprzewidzianych długów, spadkobierca musi złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jednak mało kto pamięta o tej formalności, tym bardziej, że na złożenie oświadczenia jest tylko pół roku od momentu, gdy dana osoba dowiedziała się o spadku.

Jest motywacja

Projekt zmian prawa cywilnego przewiduje, że spadkobierca nie będzie musiał składać oświadczeń, aby nie odpowiadać w całości za długi zmarłego. Zasadą będzie, że ewentualne długi będzie spłacał tylko do wysokości aktywów spadkowych.

- Komisja Kodyfikacyjna wnosi właśnie ostatnie poprawki do projektu, po uwagach zgłoszonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości - mówi sędzia Robert Zegadło, sekretarz Komisji. Z kolei MS zapowiada rychłe przesłanie nowelizacji do konsultacji międzyresortowych.

"Rzeczpospolita" pisze, że poza zwiększeniem bezpieczeństwa spadkobierców projekt upraszcza też zasady ustalania stanu spadku. Obecnie robią to komornicy, w przyszłości ma wystarczyć proste oświadczenie spadkobiercy złożone w sądzie lub u notariusza.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane