• rozwiń

Przegląd prasy: Polskie konta pod okiem USA

Przegląd prasy: Polskie konta pod okiem USA
Foto: sxc.hu Foto: Amerykański fiskus będzie mógł sprawdzić, ile Polacy ulokowali w banku

Informacje o lokatach zakładanych w bankach nad Wisłą trafią do amerykańskiego fiskusa. Polskie zapisy, które to umożliwią, zostały już zaakceptowane przez Amerykanów - informuje "Rzeczpospolita".

Byłeś w USA dłużej niż pół roku? Dostałeś zieloną kartę? Uważaj, bo amerykański fiskus może się zainteresować, ile lokujesz w polskim banku, biurze maklerskim czy funduszu inwestycyjnym - informuje "Rz".Wszystko przez FATCA, czyli amerykańską ustawę z 2010 r. o ujawnianiu na cele podatkowe informacji finansowych o rachunkach zagranicznych.

Dzięki niej USA chce uszczelnić system podatkowy.

Jej podpisanie przez Polskę weszło w decydująca fazę. Z informacji nadesłanych "Rzeczpospolitej" przez resort finansów wynika, że projekt wraz z załącznikami został już uzgodniony ze stroną amerykańską i parafowany. 

Rzecznik alarmuje

Komisja Nadzoru Finansowego informuje na swojej stronie, że podpisanie dokumentu może nastąpić jeszcze w tym roku. Planuje się, że pierwsze raporty trafią do USA z końcem września 2015 r.

Przed przyjęciem dokumentu przestrzega prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. W liście do ministra finansów alarmuje, że umowa może naruszać polską konstytucję, zwłaszcza w zakresie ochrony prywatności naszych obywateli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane