• rozwiń
  • WIG20 2091.83 -0.77%
  • WIG30 2394.54 -0.65%
  • WIG 55786.16 -0.59%
  • sWIG80 11579.80 -0.10%
  • mWIG40 3752.66 -0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:11

Dostosuj

Przegląd prasy: Polacy pokonali Chińczyków jabłkami

Przegląd prasy: Polacy pokonali Chińczyków jabłkami
Foto: sxc.hu Foto: Polscy sadownicy sprzedali 1,2 mln ton jabłek

Właśnie wyprzedziliśmy Chiny w światowym handlu świeżymi jabłkami - wynika z danych portalu freshplaza.com, o których pisze "Puls Biznesu". - Nasi sadownicy zapewniają, że najwyższego miejsca na jabłkowym podium już nie oddamy.


Z danych, na które powołuje się Fresh Plaza - portal analizujący rynek owoców i warzyw - wynika, że światowy handel świeżymi jabłkami to 8,2 mln ton, które są warte 6,4 mld EUR. Polacy w minionym - trwającym od jesieni do wiosny - sezonie wyprzedzili dotychczasowych liderów z Chin, sprzedając 1,2 mln ton.

Kolejne miejsca przypadły Włochom, Amerykanom, Chilijczykom i Francuzom.

- Nasz wzrost należy uznać za trwałą tendencję. Nie mamy komu oddać pierwszego miejsca, bo nie rośnie żaden z poważnych konkurentów - mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Potrzebny rynek zbytu

Producenci z Państwa Środka, choć produkują znacznie więcej niż Polska, skupili się teraz na zaspokojeniu rosnącego popytu wewnętrznego.

Z kolei polscy sadownicy, jak zaznacza Maliszewski, nasi sadownicy nie są w stanie rosnąć dynamicznie, bo napotykają m.in. na barierę popytu.

- Jeśli nie znajdziemy nowych rynków zbytu, nie będziemy zwiększać produkcji więcej niż o 5-6 proc. rocznie - dodaje Maliszewski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane