• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Nie będzie zakazu handlu w niedzielę? Zabrakło podpisów

Przegląd prasy: Nie będzie zakazu handlu w niedzielę? Zabrakło podpisów
Foto: tvn24 Foto: Projekt zakładał, że sklepy w niedziele mogłyby być czynne, gdyby za ladą stanął właściciel

Autorzy obywatelskiego projektu ustawy o zakazie handlu w niedzielę zebrali pod nim zbyt mało podpisów – informuje "Rzeczpospolita".

Nie udało się zebrać 100 tys. podpisów pod głośnym projektem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Oznacza to, że projekt nie trafi do Sejmu. Problemy ma też podobny projekt złożony w parlamencie przez posłów.

W zbiórkę podpisów pod projektem obywatelskim zaangażowały się m.in. skupiająca sklepikarzy Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług oraz handlowa "Solidarność". Poparcia udzielili kościelni hierarchowie. - Niefortunnie wybraliśmy wakacyjny termin zbiórki. Młyny kościelne mielą powoli i podpisy zbierane w parafiach zaczęły wpływać po upływie trzymiesięcznego terminu określonego prawem - mówi Krzysztof Steckiewicz, pełnomocnik komitetu obywatelskiego.

Posłowie walczą

Z kolei w Sejmie projekt powstał w ramach współpracy katolickich zespołów parlamentarnych. Podpisali się pod nim głównie posłowie PiS, ale także PSL, Solidarnej Polski i PO. - Nasz projekt blokuje marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Dlatego nie przeszedł dotąd nawet pierwszego czytania - narzeka z kolei Andrzej Jaworski, poseł z PiS.

Impas w Sejmie ma przełamać piątkowa konferencja naukowa organizowana przez posłów, którzy postulują zakaz handlu w niedzielę. W trakcie spotkania głos mają zabrać między innymi etyk, profesor Aniela Dylus i profesor prawa Łukasz Pisarczyk. Mają oni polemizować z, podnoszonymi przez krytyków inicjatywy, argumentami ekonomicznymi.

–  Te argumenty nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Zamiast do supermarketów strumień pieniądza popłynie do restauracji, usług i kin. Negatywnych skutków ekonomicznych nie przyniosło wprowadzenie zakazu handlu w święta państwowe, bo przed dniem wolnym konsumenci robią większe zapasy – mówi poseł PiS Robert Telus, jeden z propagatorów poselskiego projektu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane