• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Już zarabiamy na grafenie

Przegląd prasy: Już zarabiamy na grafenie
Foto: TVN24 Foto: Mówi się, że grafen ma tylko dwa wymiary

Spółka Nano Carbon, w której udziały mają miedziowy koncern KGHM i Agencja Rozwoju Przemysłu, zabrała się - jako pierwsza w Polsce - do spieniężenia rodzimych prac badawczych nad grafenem - informuje "Puls Biznesu".

Grafen uchodzi za jedyną w przyrodzie materię, która ma tylko dwa wymiary, czyli długość i szerokość. Bo grubość to... grubość zaledwie jednego atomu. Ta wyjątkowa forma węgla to materiał sto razy mocniejszy niż stal, elastyczny, przezroczysty, przewodzący ciepło szybciej niż robi to srebro, a prąd - szybciej niż robi to krzem.

Centymetr za 300 dolarów

Wprawdzie nie jesteśmy potentatem w nakładach na badania w tej dziedzinie (do tej pory przeznaczono na ten cel zaledwie 60 mln zł), ale Polacy już mają kilka znaczących osiągnięć na polu produkcji i wykorzystania grafenu. Nano Carbo zaczęła sprzedawać zagranicznym instytutom badawczym płatki grafenowe. Centymetr kwadratowy takich płatków kosztuje 300 dolarów, a odbiorcy kupują znaczne ilości - pisze "PB". Mimo to biznesplan nie zakłada, że sprzedaż szybko pokryje koszty.

- Szybsze zyski będą możliwe do osiągnięcia w kolejnych naszych grafenowych projektach, o których nie możemy na razie więcej powiedzieć - mówi w rozmowie z gazetą Włodzimierz Mischke, wiceprezes Nano Carbon.

Amerykańscy analitycy szacują, że w 2020 r. rynek grafenu może być wart nawet 675 mld dol. Już teraz światowe koncerny i instytuty badawcze wydają dziesiątki milionów i wciąż pracują nad obniżeniem kosztów i wykorzystaniem grafenu np. w elektronice, do wytwarzania lekkich elastycznych wyświetlaczy. Ale do masowego wykorzystania jednak daleko - pisze "Puls Biznesu".

Czym jest grafen? Materiał "Faktów" TVN:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane