• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Dochody z prostytucji będą częścią PKB?

Przegląd prasy: Dochody z prostytucji będą częścią PKB?
Foto: sxc.hu Foto: UE chce, by prostytucja byla wliczna do PKB

W przyszłym roku kraje Unii Europejskiej będą wliczały do dochodu narodowego prostytucję, przemyt oraz handel narkotykami - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, czarna gospodarka podniesie polski produkt krajowy brutto o 16 mld zł.

Do tej pory większości krajów - jak pisze "DGP" wliczana była tylko ta część nielegalnej działalności, która obejmowała produkcję i usługi ukrywane w całości lub w części przed organami administracji państwowej w celu unikania płacenia podatków, ceł, akcyzy czy składek na ubezpieczenia społeczne.

- Teraz brana pod uwagę będzie również druga część szarej strefy, do której zalicza się między innymi nierząd, kontrabandę oraz narkobiznes - wyjaśnia Maria Jeznach, dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS.

Wynika to z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 21 maja, które wejdzie w życie jesienią przyszłego roku.

"DGP" pisze, po uwzględnieniu przez Polskę dochodów z "czarnej" gospodarki, zwiększy PKB, co wpłynie na jego relację do długu.

Granice absurdu

Unijne rozporządzenie budzi wiele wątpliwości.  - Jest skojarzenie: wyższy PKB to wyższy dobrobyt? Czy można uznać, że dobrobyt rośnie, kiedy rozwija się prostytucja? - pyta Ryszard Bugaj z Instytutu Nauk Ekonomicznych (PAN).

Podkreśla także, że nielegalną działalność będzie trudno oszacować. Zaś nowe regulacje będą sprzyjać manipulacjom, zwłaszcza tam, gdzie statystyka nie jest dobrze nadzorowana.

Prof. Elżbieta Mączyńska z SGH komentuje, że działalność niezgodną z prawem powinno się odejmować od PKB. - Poruszamy się w granicach absurdu - dodaje Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane