• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Przedwojenny gigant wskrzeszany do życia

Przedwojenny gigant wskrzeszany do życia
Foto: wikipedia.pl Foto: Lilpop wróci na rynek?

Kolejna spółka, która przed wojną była gigantem polskiej gospodarki, chce wrócić do życia - pisze "Puls Biznesu". Chodzi o warszawskie Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein - międzywojennego producenta maszyn.

Powstały w XIX wieku Lilpop był największym warszawskim zakładem przemysłowym w II Rzeczpospolitej. Po wojnie majątek firmy został znacjonalizowany, a dziś najważniejszą pozostałością po firmie są ocalałe budynki biurowe na Woli.

Jak Feniks z popiołów?

Teraz spółka chce wrócić na rynek. Na 4 marca zwołała walne zgromadzenie jej akcjonariuszy, które podejmie decyzję w sprawie podwyższenia kapitału.

- Jeśli akcjonariusze się zgodzą, kapitał zostanie podwyższony do 0,5 mln zł, by możliwe było wpisanie firmy do Krajowego Rejestru Sądowego - mówi "PB" Antoni Feldon, prezes zakładów Lilpopa. A co dalej? Zarząd skąpi szczegółów. - Trzeba najpierw robić, potem mówić - ucina Feldon. Sugeruje jednak, że rozważany jest powrót do przedwojennego profilu działalności.

I zdradza determinację w działaniu. Feldon zasiada także w radzie nadzorczej Warszawskiego Towarzystwa Fabryk Cukru, także dużej przedwojennej spółki, która skończyła podobnie jak Lilpop. Teraz Towarzystwo myśli o wejściu na NewConnect i pozyskaniu stamtąd pieniędzy na... wszczęcie postępowań w związku z roszczeniami wobec Skarbu Państwa.

Podobne zamiary ma Modrzejów-Hantke Zjednoczone Zakłady Górniczo-Hutnicze, czy koncern górniczo-hutniczy Giesche. W przypadku tej ostatniej firmy kilka osób w ostatnim czasie zostało zatrzymanych przez ABW pod zarzutem próby wyłudzenia majątku od Skarbu Państwa.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane