• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przedsiębiorcy krytycznie o dokonaniach Sejmu

Przedsiębiorcy krytycznie o dokonaniach Sejmu
Foto: TVN24.pl Foto: Przedsiębiorcy krytykują parlament

- Nie przyjęto żadnej ustawy, która naprawdę odpowiadałaby na wyzwania, przed jakim stoi Polska - mówi na łamach "Rzeczpospolitej" prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz. Zdaniem pracodawców, rządzący tylko przejadali owoce wzrostu gospodarczego.

Głównym grzechem zarówno Sejmu, jak i rządu było wydawanie lekką ręką miliardów złotych na cele społeczne i nakładanie coraz to nowych ograniczeń na przedsiębiorców. Jednocześnie zabrakło najważniejszych reform. Nie wprowadzono ułatwień dla firm, nie ograniczono wydatków publicznych i nie dokończono reformy emerytalnej - uważają członkowie Konfederacji Pracodawców Polskich.

Pracodawcy negatywnie wypowiadają się także o sposobach uchwalania prawa przez kończący kadencję Sejm. - Kodeks pracy znowelizowano z jednodniowym vacatio legis, co PKPP zaskarżyła do Trybunału. Lekceważono opinie ekspertów i partnerów społecznych, nie liczono skutków finansowych, jakie będą za sobą niosły dla obywateli przyjmowane ustawy. Niekiedy sami posłowie przyznawali, że uchwalili zły projekt, ale "poprawi się go w Senacie" - wylicza Bochniarz.

Także Business Centre Club ma wiele do zarzucenie odchodzącemu rządowi i parlamentowi. - Gospodarka potrzebuje odbiurokratyzowania i uproszczenia przepisów oraz racjonalizacji wydatków publicznych - tłumaczy szef BCC Marek Goliszewski. Jego zdaniem, niektóre decyzje władz nie tylko do tego nie doprowadziły, ale nawet pogorszyły sytuację. - Ograniczono swobodę zawierania umów z pracownikami, nałożono na pracodawców nieuzasadnione obciążenia, wstrzymano prywatyzację, pogorszono relacje międzynarodowe i zwiększono administrację. Zerwano dialog społeczny. Rozpoczęto walkę z przedsiębiorcami, oskarżając ich o udział w misternie skonstruowanym planie budowy Rzeczpospolitej dla bogatych - wylicza Goliszewski.

Przedsiębiorcy obwiniają też parlament o wykorzystywanie gospodarki do celów politycznych. - To był bardzo trudny Sejm - względy polityczne przeważały nad innymi - konkluduje Jerzy Bartniak, szef Polskiego Związku Rzemiosła.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane