• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przedsiębiorcy chcą podatkowej Unii

Przedsiębiorcy chcą podatkowej Unii
Foto: sxc.hu Foto: Firmy chcą łatwiejszych podatków

Polscy przedsiębiorcy chcieliby wprowadzenia wspólnej podstawy opodatkowania CIT w ramach Unii Europejskiej. Za takim rozwiązaniem opowiada się 85 proc. firm - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W badaniu "DGP" przedsiębiorcy ocenili przepisy podatkowe w Polsce i w Unii Europejskiej. Nasze regulacje wypadają blado w tym zestawieniu. Jako rygorystyczne oceniane są przepisy w zakresie sposobu ustalania podstawy opodatkowania. Taką opinię zaprezentowało 92 proc. respondentów. Tyle samo przedsiębiorców uważa, że przepisy w zakresie sposobu ustalania podstawy opodatkowania sprawiają trudności i zwiększają ryzyko sporu z władzami podatkowymi. Na takie trudności wskazało 91 proc. średnich firm biorących udział w badaniu i 97 proc. firm dużych - pisze "DGP".

Łatwiej i jak na zachodzie

97 proc. firm twierdzi, że przepisy dotyczące sposobu ustalania podstawy opodatkowania powinny zostać uproszczone w taki sposób, aby zbliżały podstawę opodatkowania do wyniku finansowego brutto (obecnie jest nią dochód).

Podatnicy chcieliby także ujednolicenia zasad ustalania podstawy opodatkowania w ramach UE. Trudno jednak oczekiwać szybkich zmian w tym zakresie. Prace nad wspólną podstawą opodatkowania CIT w ramach UE trwają już od kilku lat i na razie nie wypracowano żadnego kompromisu - zauważa gazeta.

Badanie zrealizowane zostało przez PBS DGA w lutym 2010 roku na ogólnopolskiej próbie 250 spółek akcyjnych i spółek z o.o.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane