• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Przedsiębiorcy boją się wojny o gaz

Przedsiębiorcy boją się wojny o gaz
Foto: TVN24 Foto: BCC obawia się blokady energetycznej

Dostawy surowców energetycznych w przypadku jakiegokolwiek konfliktu z Rosją mogą być zagrożone - ostrzega Business Centre Club i domaga się od rządu podjęcia konkretnych działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Gaz: oręż XXI wieku

Argumentując swoje stanowisko, BCC kompleksowo podsumował stan naszej infrastruktury energetycznej, wskazując głównie na braki połączeń o wystarczającej mocy z systemami elektroenergetycznymi państw, które posiadają nadwyżki mocy.

Zdaniem przedsiębiorców, łatwość ewentualnego przerwania tras przesyłowych na Zakaukaziu, Białorusi i na Ukrainie powinna uświadomić wszystkim, jak bardzo zagrożone i niepewne mogą być dostawy surowców energetycznych w przypadku jakiegokolwiek konfliktu z Rosją.

Co z rurociągiem norweskim?

Analitycy BCC zwracają również uwagę głównie na to, że: dostawy ropy ropociągiem płockim mogą w każdej chwili ulec przerwaniu pod pretekstem jego złego stanu technicznego oraz na to, że powtórne negocjacje budowy gazociągu i dostaw gazu norweskiego utknęły w fazie studialnej. Przypominają także, że połączenie sieci gazowych Polski i Europy via łącznik Bernau-Szczecin pozostaje niezrealizowane z powodów politycznych.

Ucierpi głównie przemysł

- Kumulacja wymienionych faktów stwarza sytuację zagrożenia gospodarczego, która w pierwszym kroku eskalacji uderzy w przemysł i przedsiębiorców – ostrzega dr inż. Wojciech Warski przewodniczący Komisji Gospodarki oraz Konwentu BCC.

Przedsiębiorcy podkreślają, że brak informacji o konkretnych działaniach ze strony rządu budzi w obecnej sytuacji "uzasadniony niepokój".

- Czy polski rząd - dostrzegając zapewne te same zagrożenia - ocenia tak jak my, że na ich neutralizację mamy prawdopodobnie znacznie mniej czasu niż sądzono do niedawna? - pyta BCC.

A może elektrownie wiatrowe?

Szybka neutralizacja zagrożeń wymaga dużych inwestycji mających z reguły charakter długoterminowy. Chodzi głównie o stworzenie dostatecznie stabilnych warunków prawnych oraz jasno określonego i skoordynowanego planu działań takich jak chociażby uwzględnienie prywatnych podmiotów gospodarczych w budowie elektrowni wiatrowych i „małej energetyki”.

kap//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane