• rozwiń
    • WIG20 2208.73 -0.15%
    • WIG30 2497.16 -0.12%
    • WIG 57861.97 -0.21%
    • sWIG80 11425.85 -0.24%
    • mWIG40 3661.38 +0.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:04

Dostosuj

"Przechodzimy do rozluźniania"

"Przechodzimy do rozluźniania"
Foto: TVN CNBC Binzes Foto: SKRZYPEK STOPY.avi

Czy czeka nas kolejna obniżka stóp procentowych? Prezes NBP Sławomir Skrzypek zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes rozluźnienie polityki monetarnej NBP. Niewykluczone, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę stóp jeszcze w grudniu.

- Zakończył się cykl podwyżek, rozpoczynamy z pozycji neutralnej, przechodzimy do pozycji rozluźniania polityki monetarnej. Moim zdaniem, jest to w tej chwili bardzo potrzebne - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.

Dynamika płac będzie spowalniać. Jednocześnie zauważamy nieco wyższą wydajność, choć pytanie jak trwały będzie ten proces

Sławomir Skrzypek, prezes NBP o stopach1

26 listopada RPP obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 5,75 proc. Było to pewne zaskoczenie dla rynków, gdyż Rada nie obniżała stóp od lutego 2006 roku.

Zmiana grudniowej tradycji?

Prezes zapowiedział, że jest szansa na to, że RPP odejdzie od tradycji nie zmieniania stóp procentowych w grudniu. Dodał, że trudno jest obecnie jednoznacznie przewidzieć, jaki będzie scenariusz na koniec 2009 roku. - Wszystko wskazuje na to, że w przyszłych latach obawy Rady nie będą ukierunkowane na inflację, ale przede wszystkim na wzrost gospodarczy - powiedział.

- Inflacja będzie spadała. Pytanie, jak będą zachowywały się ceny regulowane i jak w stosunku do nowej bazy, która zostanie w pewnym momencie określona, ta inflacja będzie się rozwijała - zastanawiał się w TVN CNBC Biznes. - Dynamika płac będzie spowalniać. Jednocześnie zauważamy nieco wyższą wydajność, choć pytanie, jak trwały będzie ten proces. Presja płacowa, ze względu na dalsze uelastycznianie rynku pracy, także będzie słabnąć - tłumaczył Sławomir Skrzypek.

Gonić cel inflacyjny

Jego zdaniem, inflacja zacznie wracać do celu na przełomie 2009 i 2010 roku.

- Jest szansa, że właśnie wtedy wejdziemy w ten obszar. Może się jednak okazać, że tę drogę pokonamy szybciej - powiedział. Dodał, że poziom inflacji w połowie zależy od cen regulowanych, znajdujących się poza kontrolą procesów makroekonomicznych. W ocenie jest szansa, że wzrost gospodarczy w 2009 roku będzie wyższy niż założono w projekcji inflacyjnej. Dodał, że będzie to rok dużych ryzyk.

- Jest szansa, że wzrost gospodarczy będzie powyżej 2,8 proc., założonego w ostatniej wersji projekcji inflacyjnej - powiedział.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłych latach obawy Rady nie będą ukierunkowane na inflację, ale przede wszystkim na wzrost gospodarczy

Sławomir Skrzypek, prezes NBP222222

Recesja za progiem

Prezes NBP uważa, że choć w polskiej gospodarce nie widać jeszcze niepokojących symptomów, możemy się ich spodziewać już niedługo za sprawą sytuacji globalnej. - Konsumpcja utrzymuje się jeszcze na pozytywnym poziomie, są jednak symptomy, że i tu może nastąpić obniżenie - powiedział. Ze względu na fakt, że 70 proc. polskiego eksportu lokowane jest w Unii Europejskiej, recesja po stronie Unii spowoduje mniejsze zapotrzebowanie na nasz eksport - przewiduje.

kap/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane