• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Przebywasz na urlopie lub zwolnieniu, a firma ulega likwidacji? Blajer mówi, co zrobić

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00 Odtwórz: "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00
Foto: tvn24 | Video: TVN24 BiS Foto: "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00 | Video: "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00

Przebywasz na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym albo na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i dowiadujesz się firma, w której jesteś zatrudniony, uległa likwidacji. Co zrobić, jakie mamy możliwości? W programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat na te i inne pytanie odpowiadał wraz z ekspertem Paweł Blajer.

Ani likwidacja ani ogłoszenie upadłości nie jest korzystne dla pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim czy urlopie macierzyńskim. - Upadłość i likwidacja to nie jest to samo, ale oba wydarzenia nie są dla pracownika korzystne. Natomiast następstwa tych zdarzeń są dla pracownika takie same - tłumaczyła Magdalena Zwolińska z Kancelarii Dla Piper.

Będzie odprawa?

- Upadłość bądź likwidacja pracodawcy może przyczynić się do zbiorowego wypowiedzenia umowy o pracę, a wtedy pracownik ma prawo do odprawy. Aby móc się o nią starać pracownik powinien zadbać o to, by dostać wypowiedzenie umowy o pracę - tłumaczyła Zwolińska.

Co ze niewykorzystanym urlopem? - W przypadku upadłości albo likwidacji pracownik ma prawo do świadczeń pracowniczych do czasu zakończenia stosunku pracy. Jeżeli w czasie likwidacji miał jeszcze niewykorzystany urlop, to ma także prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni wolne od pracy i nieodebrany urlop wypoczynkowy - tłumaczyła Zwolińska.

ZUS zapłaci

Zwolińska tłumaczyła także, że jeżeli likwidacja firmy zastała pracownika na urlopie rodzicielskim, to nie straci on świadczeń ZUS. - ZUS dalej będzie wypłacał należne świadczenie do końca trwania rozpoczętego urlopu - wyjaśniiła Zwolińska.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane