• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prywatyzacyjna porażka. Nikt nie chce "perełki"

Prywatyzacyjna porażka. Nikt nie chce "perełki"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Enea nie może się sprzedać

- Niemiecki koncern energetyczny RWE AG nie złożył oferty na akcje Polskiej Grupy Energetycznej Enea - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Resort dodał, że w czwartek zakończy proces prywatyzacji tej spółki i rozważa rozpoczęcie nowego jeszcze w tym roku, bo RWE było jedynym oferentem.

- Minister Skarbu Państwa został dzisiaj powiadomiony przez RWE AG, że podmiot ten nie złoży wiążącej oferty nabycia akcji spółki Enea S.A. w terminie wyznaczonym przez Skarb Państwa, a więc do 15 października 2009 roku - podał resort w komunikacie.

MSP przypomniało, że w postępowaniu sprzedaży akcji Enei - wszczętym na podstawie ogłoszonego 27 lipca publicznego zaproszenia do negocjacji - nie brali udziału inni inwestorzy. - Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o zakończeniu 15 października postępowania w sprawie zbycia akcji Enea; rozważane jest rozpoczęcie jeszcze w tym roku kolejnego postępowania zmierzającego do zbycia przez Skarb Państwa akcji spółki Enea S.A. - dodano.

Niedopracowana prywatyzacja?

Zmiana decyzji niemieckiego koncernu to wynik żądań finansowych polskiego rządu, które w ocenie RWE są zbyt wygórowane.
- Na pewno w tych ostatnich miesiącach kurs akcji był rozgrzewany przez zapowiedzi i oczekiwania ministerstwa co do premii, jaką miałby zapłacić inwestor branżowy. Dlatego przy z punktu widzenia branżowego inwestora zbyt wymagająca - mówił w TVN CNBC Biznes Kamil Kliszcz, analityk DI BRE.

Piotr Szulec z AXA TFI dodaje, że resort finansów "za słabo wstrzelił się w rynek". - Kiedy inwestorzy instytucjonalni nastawili się na kupno akcji PGE, mamy jednocześnie odstąpienie od przetargu na większościowy pakiet Enei, wobec czego ciężko domniemywać, że inwestorzy instytucjonalni podzielą środki, które sobie przygotowali na zakup akcji PGE - mówi analityk.

Ciężka droga do zmiany właściciela

W wyniku ubiegłorocznej emisji akcji należący do szwedzkiego rządu koncern energetyczny Vattenfall objął 18,7 proc. udziałów w Enei. Pod koniec lipca MSP zaprosiło do negocjacji przy zakupie 67,05 proc. akcji.

17 sierpnia minister skarbu podjął decyzję o dopuszczeniu do kolejnego etapu prywatyzacji Enei - niemieckiego RWE AG.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do Enei należy m.in. Elektrownia Kozienice.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane