• rozwiń
  • WIG20 2159.36 +0.15%
  • WIG30 2445.36 +0.13%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:08

Dostosuj

Prywatyzacja się posypała

Prywatyzacja się posypała
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Od wpływów z prywatyzacji zależy wielkość deficytu budżetowego w tym i przyszłym roku

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w środę, że nie ma szans na to, by resort skarbu uzyskał w tym roku przychody z prywatyzacji na poziomie 12 mld zł, gdyż nie udało się sprzedać koncernu Energetycznego Enea. Skarb Państwa liczył nawet na 8 mld zł z jego sprzedaży.

Nie ma szans na uzyskanie 12 mld zł przychodów z prywatyzacji ze względu na "niezrealizowanie projektu dotyczącego prywatyzacji Enei" - powiedział szef resortu skarbu podczas odbywającego się w środę w siedzibie GPW panelu dyskusyjnego "Prywatyzacja w dobie kryzysu".

W połowie października niemiecki koncern energetyczny RWE AG nie złożył wiążącej oferty kupna większościowego pakietu akcji Enei, należących do Skarbu Państwa. Był jedynym oferentem.

W środę padła ostatnia szansa. Francuski GDF Suez ogłosił, że nie jest zainteresowany zakupem pakietu akcji Enei. Jeszcze przed tygodniem GDF deklarował, że będzie badał księgi Enei. Od ubiegłego tygodnia due diligence w koncernie prowadziła Elektrownia Połaniec z grupy GDF Suez Energia Polska. Jednak cena okazała się za wysoka.

Czy giełda się sprzeda?

Grad powiedział w środę, że przedłużył do 6 listopada czas na składanie przez inwestorów ofert wiążących na kupno akcji Giełdy Papierów Wartościowych.

- Wszyscy inwestorzy poprosili o dłuższy termin na przygotowanie ostatecznych ofert. Podjęliśmy decyzję na ich wniosek, żeby ten termin wydłużyć o 10 dni, do 6 listopada - podkreślił szef resortu skarbu. - W interesie naszego państwa, samej giełdy, naszych rynków finansowych, kapitałowych jest to, żeby mieć stuprocentową pewność, iż nowy właściciel będzie rozwijał ją w określonym kierunku, tak jak my sobie tego życzymy, z punktu widzenia naszych interesów - dodał minister.

Według wcześniejszych informacji resort miał czekać na oferty wiążące od inwestorów do 28 października.

Pod koniec lipca ministerstwo skarbu ogłosiło tzw. krótką listę spółek zainteresowanych akcjami warszawskiego parkietu. Są to cztery wiodące giełdy europejskie i amerykańskie: Deutsche Boerse, London Stock Exchange (LSE), NASDAQ OMX oraz New York Stock Exchange Euronext (NYSE Euronext).

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane