• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prywatyzacja GPW odsuwa się w przyszłość?

Prywatyzacja GPW odsuwa się w przyszłość?
Foto: tvn24.pl/Artur Tarkowski Foto: Prywatyzacja GPW odsuwa się w przyszłość?

Prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych w tym roku może nie dojść do skutku - pisze "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety resort skarbu rozważa przesunięcie sprzedaży, choć inwestorzy za 2 tygodnie składają pierwsze oferty. Po południu resort skarbu zapewnił, że zamierza transakcję doprowadzić do końca w tym roku.

Gazeta pisze, że ministerstwo na pewno nie zdecyduje się na prywatyzację, jeśli w tym roku uda się sprzedać większościowy pakiet spółki Enei. Wtedy presja na prywatyzację GPW spadnie - zauważa "Rz".

Według dziennika, jednym z głównych czynników, utrudniających sprzedaż udziałów GPW, są opóźnienia, związane z wejściem w życie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, którą zawetował prezydent.

Gazeta pisze, że akcjami GPW są zainteresowane największe giełdy świata - London Stock Exchange, Deutsche Boerse, Nasdaq OMX i NYSE Euronext. Według "Rzeczpospolitej" obecnie największą determinację do przejęcia kontroli nad warszawską giełdą wykazuje Deutsche Boerse.

Zdaniem byłego ministra skarbu Andrzeja Mikosza, jest to jednak ryzykowny inwestor, który od dawna konkuruje z GPW na środkowoeuropejskim rynku. Po kupnie warszawskiej giełdy może nie być zainteresowany jej rozwojem - zauważa "Rzeczpospolita".

Dementi resortu skarbu

Nie jest prawdą, że nastąpiły jakiekolwiek zmiany w procesie prywatyzacji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - powiedziała w południe wiceszefowa resortu skarbu Joanna Schmid. Zaznaczyła, że resort chce przeprowadzić pierwszy etap prywatyzacji GPW do końca bieżącego roku. Przypomniała, że do 19 czerwca inwestorzy mogą składać wstępne oferty w sprawie udziału w prywatyzacji giełdy.

Schmid zapowiedziała aktualizację wyceny warszawskiego parkietu. Nie chciała ujawnić, ile wynosi dotychczasowa wycena. Poinformowała, że w Sejmie PO złożyła projekt, który umożliwi wypłatę dywidendy z zysku GPW. - Ma on być głosowany jeszcze na czerwcowym posiedzeniu Sejmu - podkreśliła.

Strategia prywatyzacji GPW zakłada, że MSP zaprosi inwestorów branżowych do składania ofert na kupno do 73,82 proc. akcji GPW samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym. MSP zastrzega możliwość sprzedaży inwestorowi branżowemu lub konsorcjum pakietu akcji mniejszego niż 73,82 proc., jednak powyżej 51 proc. akcji GPW.

W wyniku transakcji MSP zachowa udział w akcjonariacie GPW na poziomie 25 proc. plus jedna akcja. Zakończenie prywatyzacji jest planowane w perspektywie dwóch-trzech lat.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane