• rozwiń

Prywatne podróże służbowym autem pod PIT

Prywatne podróże służbowym autem pod PIT
Foto: sxc.hu Foto: Służbowo czy prywatnie? Fiskus czeka na podatek...

Fiskus szykuje zmiany opodatkowania firmowych samochodów osobowych, "Gazeta Prawna" przynosi kolejne szczegóły planowanych zmian. Jak pisze, pracownik używający firmowego pojazdu do prywatnych celów będzie musiał zapłacić PIT.

Przychód z tego tytułu będzie ustalany miesięcznie, jako 0,5 proc. wartości auta. Zatem im droższy służbowy pojazd, tym wyższy przychód, a tym samym podatek do zapłaty.

Jak przykładowo wylicza "GP", podatnik, który jeździ prywatnie służbowym autem kupionym przez firmę za 85 tys. zł, osiągnie rocznie dodatkowy przychód w wysokości 5,1 tys. zł i od tej kwoty będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Jeśli pracodawca nie będzie chciał ujawnić, kto i jak wykorzystuje jego samochody prywatnie - to sam zapłaci podatek, ale dwa razy wyższy. Jego przychód z tego tytułu też będzie określany miesięcznie, ale już w wysokości 1 proc. wartości każdego samochodu.

Jak pisze gazeta, minister finansów wciąż chciałby włączyć policję do ściągania podatków: funkcjonariusze mieliby obowiązek zawiadamiania odpowiedniego organu podatkowego, gdy stwierdzą wykorzystywanie przez osobę fizyczną samochodu firmowego do celów prywatnych.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane