• rozwiń

Protestował NSZZ, protestowało OPZZ. Poleciały jajka

Protestował NSZZ, protestowało OPZZ. Poleciały jajka
Foto: TVN24 Foto: Protest OPZZ

Środa - dniem protestów. Przez Sejmem manifestowali związkowcy z OPZZ, przed Kancelarią Premiera - rolnicy. Ci pierwsi sprzeciwiają się proponowanym przez rząd rozwiązaniom emerytalnym, drudzy - czują się przez rząd lekceważeni i żądają zwiększenia środków na rolnictwo.

Przed Sejmem protestowali związkowcy z OPZZ, demonstrację zorganizował Związek Zawodowy Górników.

Związkowcy sprzeciwiają się proponowanym przez rząd rozwiązaniom emerytalnym. Nie zgadzają się także na przyjęcie przez Polskę pakietu klimatyczno-energetycznego. - Pakiet przyczyni się do wzrostu cen energii - tłumaczyli związkowcy.

Do zgromadzonych na Wiejskiej przemawiał przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski. - Wierzę, że merytoryczne argumenty i rzetelna dyskusja pozwolą nam w Sejmie zrozumieć, że chodzi o was. Wierzę, że zwyciężymy w Sejmie - mówił Napieralski.

- Odbieramy deklarację Napieralskiego jednoznacznie. Weto prezydenta będzie podtrzymane, a emerytur wg. Platformy nie będzie - oświadczył w odpowiedzi przedstawiciel protestujących.

Rolnicy przyszli z trumną

Z kolei przed Kancelarią Premiera zgromadziło się kilkuset rolników, zrzeszonych w NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Domagali się "rozwiązania bieżących problemów rolników".

Rolnicy mieli ze sobą trumnę, na której umieszczono klepsydrę z napisem "Polskie rolnictwo". Kiedy do protestujących wyszedł wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak, w jego stronę poleciały jajka. Niezrażony tym Ławniczak zaprosił delegację rolników na rozmowy do gmachu ministerstwa. Jak relacjonują rolnicy, zapewniał, że resort uważnie śledzi sytuację w rolnictwie i dokłada wszelkich starań, by poprawić sytuację rolników.

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" RI złożyli na ręce szefa ochrony kancelarii premiera petycję w sprawie złej sytuacji na polskiej wsi.

- Protestujemy przeciwko bankructwu polskich gospodarstw rolnych. Żądamy zwiększenia środków finansowych na rolnictwo - tłumaczył przewodniczący rolniczej "Solidarności" senator Jerzy Chróścikowski.

eq ram/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane